“Më fal, Merkel, ishte një budallallëk”

  • E.K /
  • 27 January 2021 - 15:38
“Më fal, Merkel, ishte një budallallëk”

Guvernatori i shtetit federal gjerman të Thuringia, Bodo Ramelow, ka kërkuar falje për thirrjen e kancelares gjermane si “Merkel e vogël” gjatë një video-konference të fundit.

Siç thotë Ramelow, ai padashur tregoi sjellje “macho”.

Në numrin e sotëm, e përditshmja Zeit shprehet se Ramelow tha se kishte gabuar..

“Në vend të kësaj, unë po flisja për një grua. Kjo ishte budallallëk dhe dukej fyese”, tha Ramelow, duke theksuar se ai personalisht i kërkon falje kancelares, raporton AP.

Kancelarja gjermane Angela Merkel pranoi se situata në atë vend, në luftën kundër koronavirusit, doli jashtë kontrollit nga autoritetet.

Sipas të përditshmes “Bild”, ajo foli hapur për dështimin e qeverisë në një video-konferencë me krerët e fraksioneve CDU / CSU si në Bundestag ashtu edhe në asambletë provinciale.

“Ne humbëm kontrollin e situatës”, citoi gazeta kancelaren.

(Kosova Sot Online)