Gjermanët konsiderojnë si opsion përdorimin e vaksinave ruse dhe kineze

  • E.K /
  • 01 shkurt 2021 - 12:00
Gjermanët konsiderojnë si opsion përdorimin e vaksinave ruse dhe kineze

Gjermania po konsideron përdorimin e vaksinave ruse dhe kenize për të përhapur vaksinimin në gjithë vendin.

Kështu njoftuan udhëheqësit e provincave.

Të hënën në mëngjes, Dietmar Vojdke, ra dakord me idenë që Gjermania të kthehej te vaksinat e tjera.

“Unë mendoj se është e nevojshme dhe e mundur që të vlerësohen këto vaksina shpejt, nëse ato janë në dispozicion. Nëse ato rezultojnë të sigurta dhe efektive, ato duhet të përdoren”, tha Vojdke.

Deri më tani Gjermania ka aprovuar vaksinat nga Pfizer / Biontech dhe Moderna.

(Kosova Sot Online)