Mediat serbe: Kjo video dëshmon se po planifikohej atentat ndaj Vuçiqit, ky snajper përdoret për të vrarë zyrtarë shtetërorë

  • G.G /
  • 08 shkurt 2021 - 11:38
Mediat serbe: Kjo video dëshmon se po planifikohej atentat ndaj Vuçiqit, ky snajper përdoret për të vrarë zyrtarë shtetërorë

Inteligjenca serbe, pretendon se ka zbuluar një video në të cilën siç thonë ata, shihen njerëzit që ushtojnë se si ta vrasin Aleksandar Vuçiqin.

Njeriu që shihet në këtë video është Veljiko Belivuk i cili tashmë është arrestuar për planifikim të atentatit ndaj presidentit serb.

Kreu i Drejtorisë së Policisë Kriminale Bogdan Pušic, agjenti i sigurimit të shtetit Boëidar Spasic dhe kryeredaktori i "Informer" Dragan J. Vuciceviq analizuan situatën rreth arrestimit të Veljko Belivuk.

Sipas Spasic, ky snajper përdoret për të vrarë zyrtarë shtetërorë. Supozimi është se ata shkuan dhe e gjuajtën atë pushkë për të qenë i saktë më vonë.

 "Alsoshtë gjithashtu diapazoni i atij snajperi, është një snajper i cili është absolutisht i aftë të kryejë vrasje nga një distancë e caktuar. Nga erdhi snajperi? Snajperi përdoret për vrasjet e zyrtarëve më të lartë të shtetit, kur nuk mund t’i afrohesh për shkak të sigurisë, kur ata e ruajnë nga të gjitha anët. Hetimi do ta dëshmojë këtë ... Unë nuk kam frikë. Ata qëlluan atë pushkë për ta bërë atë të funksionojë, për të qenë të saktë. Ju mund të shihni se ata po praktikojnë në një pyll atje, "tha agjenti i sigurimit të shtetit Bozidar Spasic gjatë shfaqjes së videos.

Vuçiqeviq pretendon se snajperi është gati të vrasë Presidentin e Serbisë sepse ai u shpall luftë atyre.

"Ky veprim është kryer 48 orë para së keqes së madhe. Unë nuk mund të pretendoj se ata po përgatiteshin, por gjithçka tregon se ata po përgatisnin vrasjen e presidentit të shtetit, "tha Vuçiqeviq. 

(Kosova Sot Online)