Albin Kurti pas homazheve te varri i Rugovës: Sot kujtojmë personalitetet kombëtare historike

  • E.K /
  • 17 shkurt 2021 - 09:28
Albin Kurti pas homazheve te varri i Rugovës: Sot kujtojmë personalitetet kombëtare historike

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti së bashku me presidenten në detyrë, Vjosa Osmanin kanë bërë homazhe te varri i presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugovës.

Pas homazheve, Kurti dhe Osmani kanë folur shkurtimisht para mediave.

Kreu i LVV-së, Albin Kurti ka uruar 13-vjetorin e pavarësisë duke thënë se uron që përvjetorin i 14-të të e gjejë Kosovën me drejtësi e zhvillim.

“Urime e gëzuar përvjetori i 13-të me shpresim dhe besim se viti i 14-të i shtetit tonë do të jetë me drejtësi, me demoratizim e zhvillim”, ka thënë ai.

Kurti tha se kanë vendosur lule të freskëta te varri i presidentit të parë të Kosovës duke thënë se kujtojnë personalitetet kombëtare historike në këtë ditë.

“Sot kujtojmë personalitetet kombëtare historike që kontribuuan në faza e mënyra të ndryshme andaj vendosëm lule të freskëta te presidenti i parë doktor Ibrahim Rugova që ishte edhe presidenti i parë në Kosovën e çliruar për të vazhduar në aktivitete të tjera.

I falënderojmë qytetarët që kanë kontribuar për këtë ditët dhe kujtojmë të gjithë dëshmorët dhe martirët ata të cilët nuk janë më e falë të cilëve e kemi lirinë”, tha ai.

(Kosova Sot Online)