El País: Rezultati i zgjedhjeve në Kosovë e ndërlikon dialogun me Serbinë

  • E.K /
  • 17 shkurt 2021 - 15:14
El País: Rezultati i zgjedhjeve në Kosovë e ndërlikon dialogun me Serbinë

BE bën thirrje për qasje “konstruktive” pas fitores së Vetëvendosjes, udhëheqësi i së cilës është zbutur në vitet e fundit nga kritikat e tij këmbëngulëse për negociatat me Beogradin.

Programi politik me të cilin formacioni i majtë nacionalist, Vetëvendosje fitoi zgjedhjet legjislative në Kosovë të dielën e kaluar flet me forcë për luftën kundër korrupsionit, drejtësinë, trajtimin e papunësisë… 50 faqe që prekin shumë nga problemet e përditshme të kosovarëve, të cilët i dhanë asaj 48.2% të votave, por në të cilat elefanti i vërtetë në dhomë nuk përmendet asnjë herë: dialogu me Serbinë, thelbësor për ta zhbllokuar bllokimin aktual. Beogradi mban pretendimin për provincën e saj të dikurshme ndërsa 193 vendet e OKB-së janë ndarë pothuajse në gjysmë midis atyre që e njohin pavarësinë që Kosova e shpalli në mënyrë të njëanshme më 2008 dhe atyre që nuk e njohin, si Spanja, shkruan sot gazeta më e madhe spanjolle, El País.

Çështja është shumë e thjeshtë. Ashtu si në zinxhirët e dominos, një marrëveshje do të sillte stabilitet në rajon dhe do t’i hapte Prishtinës dyert e njohjes universale dhe anëtarësimit në NATO dhe Kombet e Bashkuara (për të cilat ajo as nuk ka aplikuar, sepse ai e di se dy anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurisë, Kina dhe Rusia, do ta vinin veton) dhe – potencialisht dhe në një të ardhme që duket e largët – edhe në Bashkimin Evropian.

Lideri i Vetëvendosjes dhe kryeministri i ardhshëm i mundshëm, Albin Kurti, ka një histori të gjatë, së pari si aktivist dhe më vonë si politikan, i veprimeve dhe deklaratave kritike ndaj dialogut me Serbinë, në të cilin BE ka ndërmjetësuar që nga viti 2011. Në të vërtetë, Kurti nuk ishte në gjendje të kandidonte për një vend në këto zgjedhje, sepse ai u dënua për lëshimin e një bombole gazi në Parlament në vitin 2015 në protestë kundër dy marrëveshjeve që po votoheshin, njëra prej të cilave rriti autonominë e komunave kosovare me shumicë serbe. Vendimi nuk do ta ndalonte atë, megjithatë, nga udhëheqja e qeverisë, nëse ai arrin mbështetjen e nevojshme.

(Kosova Sot Online)