Naser Ramadani: Varianti i ri i COVID-19 është duke u hulumtuar

  • E.K /
  • 22 February 2021 - 12:26
Naser Ramadani: Varianti i ri i COVID-19 është duke u hulumtuar

Nën kryesimin e Ministrit të Shëndetësisë në detyrë, Armend Zemaj, është mbajtur takimi i Komitetit për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës me COVID-19.

Me këtë rast, drejtori i Instituti Kombëtar të Shëndeti Publik (IKShPK), Naser Ramadani ka thënë se janë duke hulumtuar variantin e ri të COVID-19.

Ai po ashtu ka theksuar se janë duke punuar në strategjinë për vaksinimin e pacientëve me vaksinën anti-COVID.

Sipas tij, ekipet janë gati dhe po presin që vaksina të vijë në Kosovë.

“Ne po bëjmë gjurmimin e veçantë në shkollat e Kosovës. Kemi vazhduar të japim rekomandime për bartje obligative të maskave deri në rastin 0. Kemi kapacitete të shumëfishuara të testimit me real time PCR. Ekipet e vaksinimit janë gati dhe po presin vaksinat”, ka deklaruar ai.

(Kosova Sot Online)