Katër vjet nga protesta për lirimin Ramush Haradinajt

  • E.K /
  • 04 mars 2021 - 08:17
Katër vjet nga protesta për lirimin Ramush Haradinajt

Para katër vjetësh në Prishtinë u mbajt protesta kundër mbajtjes peng të Ramush Haradinajt në Francë.

Protesta ishte thirrur nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), lider i së cilës është Haradinaj, ndërsa u përkrah edhe nga partitë e tjera opozitare dhe shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së.

Ish-kryeministri Haradinaj ishte ndaluar më 4 janar 2017 nga policia franceze, për shkak të fletarrestit nga Serbia për kinse krime lufte, gjë e cila çoi në protesta të mëdha në të gjitha qytetet shqiptare dhe qytetet e mëdha evropiane.

Haradinaj u lirua nga gjykata franceze e Colmar, më 27 prill 2017.

(Kosova Sot Online)