BE’ja pritet të marrë 300 milion vaksina kundër COVID-19 deri në fund të qershorit

  • E.K /
  • 08 mars 2021 - 12:30
 BE’ja pritet të marrë 300 milion vaksina kundër COVID-19 deri në fund të qershorit

Dorëzimet e vaksinave kundër COVID-19 në Bashkimin Evropian duhet të përshpejtohen në 100 milionë doza në muaj që nga muaji prill.

Kështu ka thënë presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Siç bëhet e ditur, ajo u tha gazetave Stuttgarter Zeitung dhe Stuttgarter Nachrichten në një intervistë të botuar të hënën se “një mesatare prej rreth 100 milionë doza” do të dorëzohen në bllok në muaj në tremujorin e dytë, për të arritur “një total prej 300 milionë deri në fund të qershorit”.

Sipas Brukselit, blloku kishte marrë 51.5 milionë doza deri më 26 shkurt.

Brukseli ka koordinuar strategjinë e vaksinimit të bllokut dhe ka arritur marrëveshje me kompani farmaceutike për të furnizuar 27 vendet anëtare.

Por blloku është kritikuar ashpër për shpërndarjen e ngadaltë të vaksinave, e cila u shtua në fillim të janarit nga Pfizer/BioNTech dhe AstraZeneca/Universiteti i Oksfordit, duke njoftuar vonesat.

Ndryshe, që nga 6 marsi, rreth 40.2 milionë doza ishin administruar në 27 vendet e BE-së krahasuar me 87.9 milionë në SH.B.A. dhe 22.9 milionë në Mbretërinë e Bashkuar, sipas të “Our World in Data”.

(Kosova Sot Online)