Opozitarja e Vuçiqit: Përgjimet dëshmojnë se presidenti dhe vëllai i tij bashkëpunojnë me kriminelë

  • E.K /
  • 10 March 2021 - 15:41
 Opozitarja e Vuçiqit: Përgjimet dëshmojnë se presidenti dhe vëllai i tij bashkëpunojnë me kriminelë

Nënkryetarja e Partisë së Lirisë dhe Drejtësisë (SAA), Marinika Tepiq, deklaroi sot se kryetari i së djathtës serbe, Misha Vaçiq, ishte përgjuar nga viti 2017 deri në vitin 2019 dhe se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe vëllai i tij Andrej “pushtuan” masat ligjore të përgjimit, duke komunikuar me të përgjuarit.

Tepiq deklaroi në konferencën për shtyp se Vaçiq ishte përgjuar sepse dyshohej për ekstremizëm, si dhe se kishte armë të paligjshme, të cilat, siç deklaroi ajo, nuk iu konfiskuan sepse ai ishte në “marrëdhënie miqësore dhe gati familjare me Aleksandrin”.

Ajo u tregoi gazetarëve dokumentet që ajo pretendon se ishin regjistra të deklaratave të oficerëve të policisë të ngarkuar me përgjimin dhe deklaroi se ata e bënë atë “zyrtarisht dhe në bazë të një vendimi gjyqësor” dhe se nuk flitej për dikë që shkatërron shtetin, veçanërisht që dikush ishte duke përgjuar në mënyrë të paligjshme Aleksandar Vuçiqin.

“Kur Aleksandar Vuçiq pretendon se ishte përgjuar në mënyrë të paligjshme 1,572 herë në mënyrë që dikush po përgatiste atentat ndaj tij, Aleksandar dhe Andrej Vuçiq “pushtuan” masat e përgjimit ligjor, duke komunikuar me personat e përgjuar”, tha Tepiq.

Ajo pretendon se disa minuta të përgjimeve provojnë se “vëllezërit Vuçiq komunikojnë intensivisht me njerëz që dyshohen për ekstremizëm, mbajnë armë pa autorizim dhe kërcënojnë opozitën dhe gazetarët”.

“E vetmja gjë që nuk fajësohet është Aleksandar Vuçiq, i cili është këmbëngulës në planin e tij, qëllimet dhe propagandën për të bërë një viktimë për veten e tij – për ta bërë një xhelat viktimë për të. Ai neutralizoi rolin e tij në krijimin, mbrojtjen, financimin dhe ndihmën e kriminelëve, siç e dimë deri më tani dhe klanin Belivuk, dhe tani ne shohim ekstremistë”, tha Tepiq.

Ajo arriti në përfundimin se në këtë rast, bëhet fjalë për kreun e shtetit që bashkohet me kriminelë të cilët krijuan, financuan, ushqyen dhe mbrojtën veten e tyre, në mënyrë që të përfitonin nga krimi dhe të kishin dominim mbi armiqtë e tyre politikë dhe mediat e pavarura.

(Kosova Sot Online)