Publikohen nominimet për çmimet Oscar, rekord nominimesh për gratë

  • G.G /
  • 15 mars 2021 - 14:46
Publikohen nominimet për çmimet Oscar, rekord nominimesh për gratë

Janë publikuar nominimet për edicionin e 93-të të çmimeve Oscar dhe bie në sy një numër tepër i lartë grash të nominuara. 70 gra kanë marrë në total 76 nominime, një rekord i ri ky për Akademinë.

Për herë të parë në histori, në garën për regjisorin më të mirë do të jenë dy gra: Emerald Fennell dhe Chloe Zhao, me këtë të fundit që është gruaja e parë me ngjyrë që nominohet në këtë kategori.

Ndërkohë, filmi me më shumë nominime, plot 10, është “Mank”, një dramë bardhë e zi mbi skenaristin Herman J. Mankewicz dhe vështirësitë e tij për të shkruar skenarin e filmit legjendar “Citizen Kane”.

Filmi më i mirë:

Borat Subsequent Moviefilm
Judas and the Black Messiah
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Regjisori më i mirë

Lee Isaac Chung, Minari
Emerald Fennell, Promising Young Woman
Spike Lee, Da 5 Bloods
Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao, Nomadland

Aktorja më e mirë

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
Frances McDormand, Nomadland
Carey Mulligan, Promising Young Woman.

Aktori më i mirë

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father
Delroy Lindo, Da 5 Bloods
Gary Oldman, Mank.

(Kosova Sot Online)