Josep Borell uron Vjosa Osmanin: Kosova të përqëndrohet në dialog

  • E.K /
  • 05 prill 2021 - 10:08
Josep Borell uron Vjosa Osmanin: Kosova të përqëndrohet në dialog

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka uruar Vjosa Osmanin për zgjedhjen në krye të presidencës së Kosovës.

Pas kësaj, Borell deklaroi se me institucionet e reja të zgjedhura, Kosova tani mund të përqendrohet fuqimisht në dialog me Serbinë.

“Urime Vjosa Osmani për zgjedhjen si Presidente e Kosovës. Bashkimi Evropian vazhdon të mbështesë Kosovën në rrugën e saj drejt integrimit në BE. Me institucionet e reja në vend, Kosova mund të përqendrohet për vendosshmëri në reformat e nevojshme dhe dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, tha ai.

Duhet përkujtuar që Vjosa Osmani u zgjodh mbrëmë Presidente e Kosovës me 71 vota pro dhe 11 abstenime.

(Kosova Sot Online)