Media e Vuçiqit: Kjo është diplomatja holandeze që e hartoi “non-paper”-in

  • E.K /
  • 29 prill 2021 - 11:40
 Media e Vuçiqit: Kjo është diplomatja holandeze që e hartoi “non-paper”-in

Holandezja Angelina Eichhorst pretendohet se e ka shkruar të ashtuquajtur “non-paper” për zgjidhjen e problemeve midis Kosovës dhe Serbisë, raporton gazeta serbe e afërt me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, “Kurir“, e cila thotë se këtë ia kanë konfirmuar disa burime në qarqet diplomatike.

Siç e përshkroi dje Vuçiq, një grua shumë e zgjuar dhe shumë e informuar për çështjet e Ballkanit e shkroi “non-paper”-in që përmban disa përkufizime lidhur me marrëveshjen finale që synohet të arrihet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kurir shkruan se “vetëm dikush që mori pjesë në takimet Kosovë-Serbi që nga fillimi dhe që ishte e njohur fantastikisht për dialogun mund ta shkruante atë me dinakëri”.

Kush është Angelina Eichhorst?

Angelina Eichhorst është një diplomate jashtëzakonisht me përvojë nga Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS). Atje, ajo është drejtoreshë ekzekutive për Evropën dhe Azinë Qendrore dhe është e informuar mirë për ngjarjet në Ballkan. Sipas funksionit që ajo kryen, Eichhorst është përfshirë në dialogun e Brukselit për shtatë vjet, veçanërisht gjatë mandatit të shefes së diplomacisë evropiane, Federica Mogherini. Kishte një lidhje midis Beogradit, Prishtinës, BE-së, por edhe Shteteve të Bashkuara, në negociatat Kosovë-Serbi. Dhe tri vjet më parë, asaj iu dha detyra ta drejtojë drejtpërdrejt të ashtuquajturën diplomaci anijesh midis Beogradit dhe Prishtinës (ndërmjetësi takohet në mënyrë alternative me të dy palët në vend të takimeve të tyre të drejtpërdrejta), shkruan gazeta serbe.

Image

Angelina Eichhorst dhe Hashim Thaçi

Midis takimit, ajo koordinoi, harmonizoi dhe përafroi qëndrimet. Ajo shkoi në vende të ndryshme, ku diskutoi për një zgjidhje të mundshme të përhershme. Përshkrimi i asaj pune përfshinte gjithashtu intensifikimin dhe shpejtimin e bisedimeve midis përfaqësuesve të Beogradit dhe Prishtinës. Pra, është plotësisht logjike që ajo të qëndrojë pas “non-paper”, citon “Kuriri” një burim.

Ognjen Karanoviq, drejtor i Qendrës për Stabilitet Social në Serbi pajtohet, duke kujtuar se Eichhorst ishte pjesë e ekipit të Federica Mogherinit, e cila tregoi njëfarë fleksibiliteti në kontekstin e mundësisë së ndryshimit të kufijve në Ballkanin Perëndimor në përputhje me disa parime etnike.

Image

Angelina Eichhorst dhe Aleksandar Vuçiq

“Sidoqoftë, lind një pyetje shumë e domosdoshme, se cila forca politike dhe pozicione gjeopolitike e inkurajuan Eichhorst të bëhet autore e një dokumenti “non-paper”. Në radhë të parë, një draft i caktuar pune nuk është dokument me kapacitet të plotë, por ndërsa është i pranishëm në një tryezë diplomatike, kjo sigurisht do të thotë që qendrat serioze të pushtetit politik të paktën po mendojnë për zgjidhjet e shkruara në të. Kjo nuk do të thotë që zgjidhjet e dhëna dhe të mundshme do të realizohen automatikisht. Përkundrazi! Ekzistojnë të gjitha mundësitë që kriza në Donbas dhe në lidhje me marrëdhëniet ukrainase-ruse, veçanërisht në dritën e interesit të SHBA-së dhe Turqisë në pellgun e Detit të Zi, por edhe në Azinë Juglindore, të ketë shkaktuar vigjilencë midis qendrave më të përgjegjshme dhe me ndikim në BE, kryesisht në Berlin. Nuk është aspak në interes që marrëdhëniet midis Perëndimit politik dhe Lindjes të shpërthejnë deri në një mosmarrëveshje të pakapërcyeshme”, tha Karanoviq.

Sidoqoftë, mund të dëgjohet se Eichhorst është më shumë në favor të palës shqiptare sesa palës serbe, pretendon gazeta serbe, duke shtuar se ajo qëndroi në Beograd dhjetëra herë, duke u takuar shpesh me presidentin Vuçiq, me të cilin gjithashtu kishte bisedime në mbledhjet jashtë vendit.

(Kosova Sot Online)