Ivica Daçiq: ‘Non-paper’ më i mirë se plani i Ahtisaarit

  • E.K /
  • 03 May 2021 - 09:18
Ivica Daçiq: ‘Non-paper’ më i mirë se plani i Ahtisaarit

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daciq tha se “nonpaper” i publikuar në media parashikon autonomi për serbët në veri të Kosovës.

Daçiq tha në TV Pink se dokumenti ishte më i mirë se plani i Ahtisaarit, por theksoi se nuk ishte në nivelin e kërkesave dhe pritjeve të Beogradit.

“Kjo autonomi nuk është përpunuar, nuk dihet nëse përfundon me të drejtën e vetëvendosjes,” tha Daçiq teksa shtoi se “e keqja në dokument është se nënkupton respektimin e integritetit territorial, por që është një propozim më i mirë krahasuar me disa nga ato të mëparshmit”.

Kreu i Kuvendit të Serbisë dhe udhëheqësi i SPS gjithashtu beson se këto “non-paper” përfaqësojnë një ndjesi impulsi dhe vunë në dukje se këto dokumente nuk flasin vetëm për RS, por për shpërbërjen paqësore të BiH.

Ai e sheh vlerën e këtyre dokumenteve si “dikush tashmë sheh disa realitete që ekzistojnë në rajon”.

Ai kujtoi se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia “nuk mendon të ndryshojë parimin”, si dhe se Beogradi tha shtatë apo tetë vjet më parë, kur filloi dialogu, se nuk do ta njihte Kosovën.

“Ne duam një kompromis, japim disa zgjidhje. Ata mendojnë se ne do ta njohim me forcë Kosovën, ajo rrugë është e keqe, por ne do të flasim dialog, dialog çdo herë. Ne kurrë nuk do ta ndërpresim dialogun, nuk kemi bërë asgjë për të provokuar disa është interesi ynë për paqe, stabilitet në mënyrë që Serbia të vazhdojë rrugën e saj ekonomike dhe të kompensojë gjithçka që kemi humbur në këto dekada “, tha Daçiq.

(Kosova Sot Online)