Administrata Biden i ka kërkuar ndihmë Grenellit: Marrëveshja e tij për Kosovën dhe Serbinë do të zbatohet

  • A.P /
  • 09 maj 2021 - 14:49
Administrata Biden i ka kërkuar ndihmë Grenellit: Marrëveshja e tij për Kosovën dhe Serbinë do të zbatohet

Edhe pas periudhës së administratës së Dondald Trump, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë që marrëveshja e fundit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e arritur në Shtëpinë e Bardhë në Washington, të zbatohet.

Burime në SHBA bëjnë të ditur se ish-emisarit special të Trumpit për dialogun, Richard Grenell, i është kërkuar që ta informojë administratën e re lidhur me marrëveshjen e shtatorit të vitit të kaluar si dhe për hapat e ardhshëm në kuadër të saj.

“Administrata e Bidenit i kërkoi Grenellit një njoftim mbi marrëveshjen ekonomike dhe hapat e saj të ardhshëm. Grenell na e dha atë. Ne duam të punojmë në marrëveshjen e tij me përfshirje më të madhe nga evropianët”, thotë ky burim.

Administrata e re e SHBA-së me presidentin Joe Biden në krye e cilëson këtë marrëveshje si jopartiake dhe duan që ajo të zbatohet.

“Ata duan që marrëveshja të zbatohet dhe ata e shohin se si Biden ka vendosur ta bëjë këtë. Marrëveshja nuk është partiake!”, thotë ky burim.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti kishte shumë përplasje me Richard Grenell, kur ai erdhi për herë të parë në pushtet dhe ish-ambasadori i SHBA-së në Gjermani kishte marrë detyrën që të merret me problemet e Kosovës dhe Serbisë.

Në një rast, Kurti tha se Qeverinë e parë të udhëhequr nga ai e kishte rrëzuar po Grenell. Pas një sërë akuzash edhe pas rrëzimit, Kurti u bë politikani i parë shqiptar që del hapur për ta mbështetur një kandidat për president në SHBA. Bëri thirrje që të votohej Joe Biden, duke shpresuar se demokrati do t’i hudhte edhe të gjitha të arriturat e dialogut, të sponsorizuara nga paraardhësi i tij në Shtëpinë e Bardhë.

Kjo shpresë bëri që Kurti të pozicionohej skajshmërisht kundër Marrëveshjes së Washingtonit, duke e cilësuar si të dëmshme.

Katër ditë pas 4 shtatorit të 2020-ës, Albin Kurti, i rrëzuar nga pushteti pas përplasjeve të mëdha me administratën amerikane që drejtohej nga Trumpi, kishte shkruar se në Kuvendin e Republikës së Kosovës nuk do të ratifikohet asgjë që është nënshkruar nga një “kryeministër jolegjitim” si Avdullah Hoti.

“Kur të kthehemi në detyrë, nuk kemi obligime ndaj zotimeve të një kryeministri të paligjshëm të Kosovës. Nënshkrimi poshtë teksteve jokoherente dhe jotransparente është kundër vullnetit të popullit, rendit demokratik dhe shkel kushtetutën. Ato nuk do të ratifikohen në Parlamentin tonë”, shkruante Kurti.

(Kosova Sot Online)