Osmani reagon për incidentin në Veri: Akt kriminal që synon përhapjen e frikës, autorët të dënohen

  • A.P /
  • 09 maj 2021 - 16:30
Osmani reagon për incidentin në Veri: Akt kriminal që synon përhapjen e frikës, autorët të dënohen

Presidentja e vendit Vjosa Osmani, ka dënuar sulmin e armatosur në afërsi të grupit të të rinjve që kishin dalë për të ecur në malet afër Zubin Potokut.

Në reagimin e saj në Facebook, Osmani ka ftuar organet e rendit që t’i zbulojnë dhe dënojnë autorët e siç e ka quajtur ajo “aktit kriminal”.

Osmani ka thënë se veprimi i tillë synon përhapjen e frikës dhe ndjenjës së pasigurisë në atë pjesë të vendit tonë.

“Dënoj sulmin e armatosur ndaj grupit të të rinjve nga “Kosova Mountain Club” në malet afër Zubin Potokut. Çdo qytetar i Republikës së Kosovës duhet të ndihet i lirë dhe i sigurt gjatë lëvizjes në secilën pjesë të territorit të Kosovës. Ftoj organet e rendit dhe hetuesisë që të vazhdojnë punën në mënyrë që sa më parë të zbulojnë dhe dënojnë autorët e këtij akti kriminal që synon përhapjen e frikës dhe ndjenjës së pasigurisë në atë pjesë të vendit tone”, ka shkruar presidentja në Facebook.

Incidentin e ka rrëfyer udhëheqësi i grupit “Kosovo Mountain Club”, Adnan Beqiraj.

Ai tha se gjatë ecjes kanë hasur në një person i cili, sipas tij, ka shkrepur nga 30 deri në 50 plumba refall. Por nga të shtënat me armë zjarri nuk është lënduar askush dhe grupi ka vendosur të kthehet prapa.


(Kosova Sot Online)