Paralajmërohet stuhi gjatë fundjavës në këtë vend

  • E.K /
  • 21 May 2021 - 09:04
 Paralajmërohet stuhi gjatë fundjavës në këtë vend

Mot i lagësht dhe me erë pritet të mbizotërojë në Gjermani, sipas Shërbimit Gjerman të Motit (DWD) të enjten.

Stuhia, e cila vjen nga Ishujt Britanikë, po udhëton përmes Gjermanisë Veriore në rrugën e saj për në Danimarkë dhe Skandinavi.

Gjermania do të ketë erëra deri në 60 dhe 70 kilometra në orë, veçanërisht në perëndim dhe veriperëndim të vendit.

Në Hamburg dhe Mynih, temperaturat do të lëvizin rreth 16C me shi, ndërsa ato do të jenë me diell në Frankfurt (18C) dhe Berlin (20C). E shtuna do të fillojë me re, por gjithashtu do të jetë e mbushur me diell në shumë pjesë të Gjermanisë. Pastaj retë nga perëndimi do të bëhen më të dendura, të ndjekura nga reshje shiu dhe, në disa vende, stuhi, shkruan thelocal.de, përcjell albinfo.ch.

(Kosova Sot Online)