Aleksei Navalny kthehet nga dhoma e spitalit në dhomën e tij të burgut

  • E.K /
  • 07 qershor 2021 - 12:57
Aleksei Navalny kthehet nga dhoma e spitalit në dhomën e tij të burgut

Politikani i burgosur opozitar Aleksei Navalny është transferuar nga spitali i burgut në dhomën e tij të burgut në rajonin Vladimir.

Një zyrtar i burgut ka thënë më 7 qershor se kritiku i Kremlinit është kthyer në qytezën Pokrov prej nga do të marrë pjesë në seancë gjyqësore përmes video-lidhjes.

Navanly është transferuar në një dhomë spitali në muajin prill, pasi pati nisur grevën e urisë, duke kërkuar që mjekë të pavarur ta kontrollonin për dhimbjet në shpinë dhe gjymtyrë.

Navalny i ka dhënë fund grevës 24-ditore më 23 prill, pasi mjekët civilë janë lejuar që ta kontrollojnë.

Gjykata e distriktit Petushki është duke zhvilluar seancë më 7 qershor për dy padi të Navalnyt ndaj qendrës së burgut.

(Kosova Sot Online)