Sheiku i Katarit arrin për pushime në Greqi me pallatin e tij lundrues

  • G.G /
  • 19 June 2021 - 13:19
Sheiku i Katarit arrin për pushime në Greqi me pallatin e tij lundrues

Sheiku Al Thani arrin në ishullin Skiathos të Greqisë me jahtin 133 metra Al Mirqab, një nga jahtet më të mëdha dhe më luksoze në botë

Sheiku i Katarit Hamid bin Jassim bin Jaber bin Jaber al-Thani arriti në Skiathos, një nga destinacionet e tij të preferuar, të shtunën herët me jahtin Al Mirqab 133 metra, një nga jahtet më të mëdha dhe më luksoze në botë.

Jahti luksoz i sheikut u ankorua në orën 11 në gjirin e Maratha, përballë hotelit luksoz Skiathos Palace, duke tërhequr vëmendjen.

Në vitet e fundit, Al Mirqab është ankoruar për disa ditë në Maratha, Skiathos, pasi sheiku mban marrëdhënie personale me pronarët e hotelit dhe kryetarin e ishullit, Th. Tzoumas.

Në jahtin e sheikut, ku janë edhe anëtarët e familjes së tij, janë marrë të gjitha masat e nevojshme të mbrojtjes shëndetësore dhe ka një personel të përhershëm mjekësor, si dhe një analizues molekular, në mënyrë që të bëhen kontrolle të vazhdueshme për koronavirusin.

Për arsye kryesisht të sigurisë shëndetësore, sipas informacionit nga APE-MPE, njerëzit e Sheikut Al Thani u kërkuan me mirësjellje menaxherëve të bregdetit Maratha të veçonin një pjesë të vogël të plazhit të bukur me rërë në mënyrë që të notonin dhe të shijonin bukurinë e peizazhit, si sheiku ashtu edhe anëtarët e familjes së tij, pa u shqetësuar dhe fotografuar.

Pallat lundrues

Pallati Al Mirqab Floating është jahti i gjashtë më i madh në botë dhe një nga tre më të shtrenjtët. Ai ka një personel prej 51 personash, ka 12 suita, dy pishina, një helikopter, një palestër, një xhakuzi dhe një sallë kinemaje dhe kushton 300,000,000 euro.

Ai është ndërtuar në vitin 2008 në Gjermani dhe u emërua si anija më moderne dhe luksoze e atij viti. Brenda ka mobilje të gdhendura me dorë, divane me shumë jastëkë, qilima persianë, dysheme mermeri dhe doreza bronzi, ndërsa muret janë zbukuruar me piktura të piktorëve të famshëm, përfshirë vepra të Van Gogh dhe Picasso. Çdo suitë ka banjën dhe ballkonin e vet në kuvertë.

https://www.youtube.com/watch?v=L7IGsxCoj_I

(Kosova Sot Online)