U gjet i vdekur në qeli, jeta lëmsh e miliarderit nga alkooli deri te prostitutat

  • E.K /
  • 24 June 2021 - 11:03
 U gjet i vdekur në qeli, jeta lëmsh e miliarderit nga alkooli deri te prostitutat

Pionieri i teknologjisë anti-virus, 75 vjeçari John McAfee kreu vetvrasje ditën e djeshme ( 23 qershor) në një qeli në Katalonjë.

McAfee po përballej me akuza të shumta për evasion fiskal nga 2016-2018 në SHBA dhe po ditën e djeshme ai u informua se Spanja kishte rënë dakord për ekstradimin e tij.

Shumë media ndërkombëtare sot ‘’shpalosën’ lëmshin e jetës së këtij personi, i cili kishte kaluar një fëmijëri të vështirë për të fituar prestigj, por nuk ndaloi së përballuri me ”demonët” e tij personal, të cilët më në fund e mundën atë.

Një fillim dhe betejë e vështirë me alkoolin

I lindur në një bazë ushtarake amerikane në Mbretërinë e Bashkuar, McAfee urrente qeverinë e SH.B.A.-së dhe thoshte në të kaluarën se ai ndjehej si britanik edhe pse ishte rritur në SH.B.A.

Kur ishte 15 vjeç babai i tij alkoolik bëri vetvrasje.

Ai ishte shprehur në një intervistë në 2012 në Wired se çdo ditë ai ‘zgjohej’ me babanë e tij.

”Çdo ditë zgjohem me të. Në çdo marrëdhënie që krijoj, ai është pranë meje. Kur diçka shkakton mosbesim, ai është negociuesi i këtij mosbesimi. Jeta ime është një m*t “.

Gjatë studimeve në kolegjin Roanoke në Virxhinia, ai filloi të pinte.

 Kur ai bëri doktoraturën në Kolegjin Shtetëror të Louisiana në Verilindje në 1968, ai u përjashtua keq nga shkolla për marrëdhënie seksuale me një studente femër.

Puna e tij e parë me kompjuter erdhi nga puna e tij në hekurudhë në Misuri në St. Louis, drejtuesit e të cilit po përpiqeshin të krijonin një kompjuter IBM për të planifikuar orarët e trenave në 1969.

McAfee zhvilloi një sistem për organizimin e optimizuar të rrugëve. 

Ndërsa karriera e tij në kompjuter lulëzoi, varësia e tij ndaj alkoolit dhe drogës u rrit. 

Ishte e zakonshme që McAfee të merrte kokaine në zyrën e tij duke e shoqëruar me gllënjka uiski gjatë ditës.

Gruaja e tij e parë, studentja me të cilën u martua ndërsa ishte ende studente e doktoratës, e braktisi atë në vitet 1980 për shkak të varësive të tij jashtë kontrollit. 

Në 1983, ndërsa ishte vetëm në shtëpinë e tij të zbrazët (ai kishte shitur gjithçka për të marrë drogë) ai mendoi për vetëvrasje, siç rrëfeu vite më vonë. 

Por në vend që t’i jepte fund jetës së tij, ai u bashkua me Alkoolistët Anonimë dhe nuk piu  deri në fund të jetës së tij.

McAfee dhe frika e tregut

Në 1986, ai filloi McAfee Associates nga shtëpia e tij në Santa Clara, California, menjëherë pasi lexoi se një virus kompjuteri nga Pakistani po infektonte kompjuterët amerikanë.

 Ai nisi softuerin e tij anti-virus dhe filloi ta reklamonte atë në bordet e buletinit, duke e bërë të disponueshëm falas për të gjithë të interesuarit. 

Brenda 5 viteve nga themelimi i kompanisë, ndërmarrjet e mëdha në të gjithë Shtetet e Bashkuara po përdornin softuerin McAfee. 

Në vitet 90, ata filluan të paguanin për licencën. 

Fitimet e McAfee shpejt u rritën në 5 milion dollarë në vit.

Sipas Daily Mail, një element kryesor i marketingut të Mcaffey ishte krijimi i frikës midis amerikanëve nga sulmet kibernetike nga jashtë, që rrjedhin pjesërisht nga “paranoja” e tij.

 Ishte një mënyrë e diskutueshme për promovimin e produkteve, por ai ishte një mbështetës i vendosur i kësaj qasjeje.

 Në vitet 1990, për shembull, ai pretendoi se një virus i ri në atë kohë i quajtur “Michael Angelos” mund të godiste 5 milion Amerikanë. 

Në fakt më pak se 100,000 kompjuterë u prekën, por shitjet e McAfee u rritën lart!

Strategjia e biznesit e McAfee ka provuar të jetë veçanërisht fitimprurëse, në vitin 1992, McAfee Associates hyri në NASDAQ për 80 milion dollarë.

McAfee u martua me gruan e tij të dytë, Judy dhe çifti filloi jetën e tyre të re në Silicon Valley.

 Në vitin 2000, McAfee hapi një studio yoga në Kolorado dhe për një numër vitesh bëri një jetë relativisht të qetë pa skandale.

 Por më vonë gjatë jetës, idetë e tij paranojake do të fillonin të rriteshin, veçanërisht drejt qeverisë amerikane, për të cilën McAfee besonte se i kishte zënë syri.

Në vitin 2009, McAfee tashmë kishte shitur shumë nga pasuritë e tij, duke qenë i goditur nga kriza financiare dhe i lodhur nga stili i tij i mëparshëm i jetës. 

Ai u divorcuar edhe nga gruaja i tij i dytë. 

Sidoqoftë, një pasuri që ai mbante ishte një hapësirë ​​e madhe e pronës që ai kishte blerë në Belize në vitin 2008.

Ai u zhvendos atje në prill të atij viti.

Në vitet që pasuan, McAfee ndërpreu lidhjet me atë që ai e quajti një “shoqëri të mirë”.

 Ai shoqërohej kryesisht me vendasit dhe frekuentonte një lokal të quajtur “Lover’s”, i cili ishte gjithashtu një shtëpi publike.

 Aty ai tha se ndjehej si në shtëpinë e tij.

 Edhe pse ishte në një lidhje me Jennifer Irfwin, pronarja e “Lover’s” në 2010 u takua me një vajzë 16 vjeçe. 

Brenda një muaji nga njohja, filloi lidhja e tyre e dashurisë dhe 66-vjeçari McAfee filloi t’i ndërtonte asaj një shtëpi njëkatëshe në parcelën e tij. 

Vajza, e quajtur Amy Emsweiler, dha një intervistë për Wire në 2012.

 Atje ajo pranoi se donte të vidhte McAfee, të cilin e konsideronte një “milioner budalla”.

Në vitin 2013, sipas Daily Mail, McAfee ishte martuar me një “harem” prej shtatë grave. 

Në fotot e botuara ekskluzivisht nga gazeta, McAfee u shfaq gjysmë e zhveshur duke përqafuar disa prej tyre.

Një rast vrasjeje dhe njohja me gruan e tij të tretë

McAfee u takua me gruan e tij të tretë, një prostitutë të quajtur Janice Dyson, në 2012.

Çifti qëndruan të martuar deri në vdekjen e tij.

Nëse ai tregoi një tendencë për t’u përfshirë, McAfee praktikisht nuk kishte probleme ligjore deri në vitin 2012, kur ai u përshkrua si një “person me interes” në rastin e vrasjes së një fqinji në Belize, nga Gregory Fol. 

Fall u gjet i vdekur në shtëpinë e tij me një plumb në kokë. 

Autoritetet Belizean e vendosën manjatin nën mikroskop sepse ai shpesh luftonte me fqinjët e tij për shkak të qenve të egër që “ruanin” zonën me kompleksin e tij të strehimit.

 Ndërsa ishte në Miami në pritje për tu akuzuar (diçka që nuk ndodhi kurrë, megjithëse familja e viktimës e paditi atë) ai u takua me Dyson në një bar dhe e punësoi atë për të kaluar natën me të. 

Ky ishte fillimi i një marrëdhënie që do të përfundonte në “kurorën e tretë” për manjatin.

Probleme të tjera ligjore dhe “teori konspirative”

Në vitin 2015, McAfee u procedua penalisht për drejtimin e automjetit nën ndikimin e substancave. 

Sidoqoftë, problemet e tij të mëdha ligjore filluan në 2019.

 McAfee kurrë nuk e kishte fshehur se nuk paguante taksa në SHBA dhe kishte theksuar vazhdimisht se ai ” nuk beson në sistemin ekzistues”.

McAfee dhe Janice filluan të udhëtonin në Karaibe me anijen e ‘Lirisë’ dhe ai filloi të bënte disa deklarata të çuditshme, duke kërcënuar se do të  “zbulonte” zyrtarët e korruptuar të SHBA.-së që e persekutuan atë padrejtësisht. 

Megjithëse mbante lidhje me mediat dhe fansat e tij në rrjetet sociale, ai gjithnjë sigurohej që të fshihte vendndodhjen ku ishte. 

Në një rast, McAfee pohoi se një nga “salvot” që ai përdori në telekonferencat “u zhduk” ndërsa po shkonte për të mbajtur një fjalim në emër të tij në Barcelona. 

”Nëse unë arrestohem ose zhdukem, 31+ terrabajt të dhënash inkriminuese do të rrjedhin në shtyp” , shkroi manjati në një postim të fundit, duke iu referuar “korrupsionit që arrin shumë thellë” në SH.B.A.

Në korrik 2019, ai shkroi në Twitter se ishte arrestuar në anijen e tij në Republikën Dominikane . 

Kishte dyshime se ai dhe pesë persona të tjerë po udhëtonin duke mbajtur armë, municion dhe uniforma ushtarake, por më vonë u la i lirë.

Në vitin 2020, ai u paraqit në Norvegji , duke pretenduar se ishte arrestuar për veshjen e një tangoje në vend të maskës COVID-19 . 

Në tetor 2020, ai u arrestua në Spanjë dhe qëndroi në paraburgim ku dhe vdiq.

McAfee shkroi në Twitter në vitin 2020 se ai kishte 47 fëmijë dhe dhjetëra nipër e mbesa, duke i quajtur pasardhësit e tij “dembelë”.

 Asnjë fëmijë nuk është identifikuar publikisht. 

Gruaja e tij e tretë – dhe tani e ve e tij – lëshoi ​​një deklaratë të dielën e kaluar, në ‘Ditën e baballarëve” , duke deklaruar se autoritetet e korruptuara të SHBA kishin vendosur të vrisnin burrin e saj në burg.

 “Gëzuar ditëlindjen, baba i shumë njerëzve dhe i dashur për pak”, shkruajti Janice në postimin e saj, vendndodhja e së cilës mbetet e panjohur.

(Kosova Sot Online)