Faktet e frikshme shkencore që askush nuk i di

  • E.K /
  • 24 qershor 2021 - 14:57
 Faktet e frikshme shkencore që askush nuk i di

Në Reddit ka nisur një “thread” ku ftohen shkencëtarët të zbulojnë fakte që askush nuk i di.

Ju ftojmë të lexoni lart disa nga zbulimet më interesante, por edhe më të frikshme.

Foto 1/5 – Antraksi mund të qëndrojë i “varrosur” nëntokë për qindra vite, por nëse sipërfaqja e tokës ngacmohet, antraksi mund të rikthehet. Diçka e tillë ndodhi në Siberi, në vitin 2016, kur një kufomë dreri doli në sipërfaqe nga ngricat dhe u infektuan 1500 drerë dhe u shtruan në spital 4 njerëz.

Foto 2/5 – Në vitin 1958, një bombë bërthamore rreth 3 ton ka humbur në Gjeorgji dhe ende nuk është gjetur.

Foto 3/5 – Disa forma anestezie nuk të bëjnë që të mos ndjesh dhembje, por vetëm që ta harrosh që e ke ndjerë.

Foto 4/5 – Shumë vitaminë C shkakton kancer në stomak. Vitamina C është praktikisht acid askorbik dhe të konsumosh shumë acid, sigurisht që dëmton.

Foto 5/5 –  Nëse bie brenda një vullkani, nuk shkrihesh. Trupi qëndron në sipërfaqe duke u djegur dhe avulluar. Gjithashtu, vdekja vjen shumë shpejt, pa vuajtje.

(Kosova Sot Online)