Shpërthejnë trazirat në Afrikën Jugore, së paku 30 viktima

  • G.G /
  • 13 July 2021 - 15:31
Shpërthejnë trazirat në Afrikën Jugore, së paku 30 viktima

Së paku 30 persona kanë vdekur nga dhuna që ka shpërthyer në disa pjesë të Afrikës Jugore që nga dita kur ish-presidenti Jacob Zuma u dorëzua në polici javën e kaluar.

Pothuajse 800 persona janë arrestuar gjatë trazirave që filluan si protesta pas burgosjes së Zumas të enjten e kaluar.

Megjithatë, protestat u shndërruan në tubime të dhunshme gjatë fundjavës, me ndezje të zjarreve, bllokim të rrugëve e plaçkitje të dyqaneve. Autoritetet e kanë angazhuar ushtrinë për t’i dalë në ndihmë policisë.

Ministri i Policisë, Bheki Celem tha se nëse plaçkitja e dyqaneve vazhdon, ka rrezik që zonat mund të mbeten pa ushqim. Sidoqoftë, ministri i Mbrojtjes tha se ende nuk ka nevojë që të shpallet gjendja emergjente shkaku i dhunës në dy provinca.

Zyrtarët kanë akuzuar disa grupe për shfrytëzimin e zemërimit rreth burgosjes së Zumas për të kryer akte kriminale, ndërsa të tjerët kanë thënë se pakënaqësia nga papunësia dhe varfëria janë duke e nxitur kaosin.

Ka shqetësime se trazirat po nxiten edhe nga lajmet e rreme në internet.

Zuma u dënua për mosrespektim të gjykatës muajin e kaluar, pasi nuk ishte paraqitur në seancën për korrupsion gjatë presidencës së tij.

Ai u dënua me 15 muaj burgim. Zuma u dorëzua vetë në polici të mërkurën në mbrëmje.

(Kosova Sot Online)