Pamje nga të reshurat në Belgjikë, veturat barten nga uji

  • G.G /
  • 15 korrik 2021 - 11:18
Pamje nga të reshurat në Belgjikë, veturat barten nga uji

Në disa video të publikuara nga banorët e qytetit Liege dhe Wallonia shihen pamje të frikshme nga vërshimet e rënda. Në video shihet një furgon që bartet me shpejtësi nga uji i vërshimeve.

Mediat belge raportojnë se provinca Liege është prekur veçanërisht nga vërshimet dhe stuhia.

Videot e publikuara nga një qytetare, shihen përmasat e shiut të vazhdueshëm pranë shtëpisë së saj në Liege, ndërsa ujërat e vërshimeve që vërshojnë sjellin me vete disa automjete.

Instituti Meteorologjik Mbretëror i Belgjikës ( IRM ) lëshoi një paralajmërim shiu për Belgjikën Lindore deri të enjten, duke thënë se pjesë të vendit mund të marrin shi deri në 150 mm. Një pjesë e provincës së Liege pritej të merrte të paktën 100 mm shi në 24 orë.

https://www.facebook.com/769959336/videos/341682724162035/

Reshjet në të gjithë Evropën perëndimore kanë bërë që shumë lumenj të tejmbushen shtretërit e tyre në Belgjikë, Gjermani dhe Zvicër.

Përtej kufirit, guvernatori i Provincës Liege, Catherine Delcourt, tha të enjten në mëngjes se të paktën dy persona kanë humbur jetën dhe se disa të tjerë janë zhdukur.

“Provinca (Liege) ka filluar planin e emergjencës. Shërbimet komunale të banjës shtuan se të gjitha forcat aktive të komunës, policia dhe rrethi i urgjencës janë aktualisht në tokë dhe po bëjnë më të mirën. Një javë më parë, një burrë gjashtëdhjetë vjeç u mbyt pasi u mor nga ujërat e përmbytjes pranë shtëpisë së tij në Itri (në qendër). Trupi i tij u nxor nga një tub dhe u gjet në Kanalin Bruksel-Charleroi.

https://www.facebook.com/769959336/videos/849008782666803/

(Kosova Sot Online)