Peshku tropikal i rrallë mahnit pushuesit

  • E.K /
  • 20 July 2021 - 14:01
Peshku tropikal i rrallë mahnit pushuesit

Një peshk i madh shumëngjyrësh u la në bregdet në Oregon javën e kaluar në atë që zyrtarët e akuariumit e quajtën një dukuri të rrallë.

Peshku opah 100 kile (45 kilogram), i njohur gjithashtu si një peshk hëne, u zbulua në Sunset Beach në Seaside, një qytet në anën veriperëndimore të shtetit.

Peshku është "i rrallë në bregun e Oregonit", tha Akuariumi Seaside në një postim në Facebook së bashku me disa imazhe të peshkut të gjatë tre metra e gjysmë.

Keith Chandler, menaxheri i përgjithshëm i Akuariumit Seaside, i tha CNN se një opah në bregdetin e Oregonit është "e pazakontë për t'u gjetur" dhe ai gjithashtu shtoi se peshku ishte "në një formë kaq të shkëlqyeshme".

"Ata janë mjaft peshq të freskët dhe normalisht nuk i shohim në breg", tha Chandler. "Ishte mjaft emocionuese për vendasit", shtoi ai.

Sipas Administratës Kombëtare të Oqeanisë dhe Atmosferës (NOAA) , pak dihet për speciet pasi ato jetojnë thellë në oqean.

Ato zakonisht gjenden në ujërat e buta dhe tropikale.

Opah është një peshk me pamje të pazakontë, sipas NOAA, ata kanë një trup të rrumbullakët dhe të sheshtë me ngjyrë gri të argjendtë.

"Drejt barkut (të peshkut), hije argjendi në një të kuqe trëndafili, të mbushur me njolla të bardha", lexohet në faqen e internetit të NOAA.

"Bishti dhe goja e tyre janë të kuqe dhe sytë e tyre të mëdhenj janë të rrethuar me ar".

(Kosova Sot Online)