Një person‘ia sheh hajrin’ vaksinimit kundër koronavirusit, bëhet milioner

  • E.K /
  • 21 korrik 2021 - 20:07
Një person‘ia sheh hajrin’ vaksinimit kundër koronavirusit, bëhet milioner

Kur Gary Smith kaloi “linjat e shtetit” nga Teksasi në Arkansas, ai nuk e dinte se po merrte “një vendim prej 1 milion dollarësh”.

Kjo pasi që, siç shkruajnë mediat e huaja, Smith është fituesi i parë prej 1 milion dollarësh i lotarisë së vaksinave, njoftoi të hënën Lotaria e Arkansas.

Lotaria, në të cilën shteti përdor mundësinë e fitimit të parave të gatshme për të stimuluar vaksinimin, është një nga disa përfitime të ofruara në një përpjekje për të rritur numrat e ulët të vaksinimit të Arkansas.

Smith hyri në lotari pasi mori dozën e dytë të premten ndërsa vizitonte familjen në atë shtet, sipas një njoftimi për shtyp nga lotaria.

Atij iu dha zgjedhja midis një tikete 20 dollarëshe gërvishtëse ose dy certifikatave dhuratë të Arkansas Game dhe Fish Commission me një vlerë totale prej 21 dollarë.

Pasi Smith gërvishti biletën e tij të premten, ai pa që ai fitoi.

“Gjyshja ime ishte personi i parë që i thashë për fitoren time”, citohet të ketë thënë Smith në një deklaratë. “Të dy ishim në tronditje totale!”.

Smith, i cili punon me njerëz që kanë aftësi të kufizuara intelektuale dhe zhvillimore, tha se ai do të përdorë fitimet e tij për të ndihmuar në pagimin e faturave të tij.

Për ata që kërkojnë të fitojnë para të mëdha, ka akoma një çmim prej 1 milion dollarë dhe një tiketë prej 50,000 dollarëve në qarkullim, sipas Tiffany McNeal, një zëdhënëse e Lotarisë së Arkansas

(Kosova Sot Online)