The Guardian jep detaje për aksidentin tragjik që ndodhi në Kroaci

  • G.G /
  • 26 korrik 2021 - 11:43
The Guardian jep detaje për aksidentin tragjik që ndodhi në Kroaci

Të paktën 10 persona kanë vdekur pasi një autobus u largua nga rruga dhe u përplas në Kroaci, ka deklaruar policia.

Incidenti, që besohet të ketë ndodhur kur shoferi ra në gjumë herët të dielën, ka lënë të paktën 44 të tjerë të plagosur, disa rëndë.

Kjo ndodhi rreth orës 6 të mëngjesit afër qytetit Slavonski Brod në autostradën midis kryeqytetit kroat të Zagrebit dhe kufirit serb, një arterie kryesore gjatë verës për shkak të turistëve dhe punëtorëve që vinin në shtëpi nga Evropa perëndimore. Policia tha se autobusi kishte targa të Kosovës dhe po udhëtonte nga Frankfurti i Gjermanisë për në kryeqytetin e Kosovës në Prishtinë.

Zyrtarët thanë se autobusi mbante 67 pasagjerë, përfshirë fëmijë dhe dy shoferë, njëri prej të cilëve vdiq në përplasje. 44 të plagosurit u transferuan në spitalet lokale. Shefi i spitalit Slavonski Brod Josip Samardzic tha se tetë persona kishin lëndime të rënda.

Autoritetet thanë se shoferi i autobusit u ndalua pasi ai me sa duket humbi kontrollin e automjetit pasi për pak kohë ra në gjumë.

"Ai tha se e zuri gjumi për një moment," tha zëvendës prokurori lokal Slavko Pranjiç, sipas faqes së lajmeve në Kroaci.

Policia tha se autobusi rrëshqiti nga rruga në bar përpara se të hidhej në anën e tij.

Kryeministri kroat, Andrej Plenkovic, shprehu "trishtim dhe pikëllim" dhe u shprehu ngushëllimet familjarëve të viktimave dhe popullit të Kosovës. Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanovć, gjithashtu shprehu ngushëllime dhe u uroi të plagosurve një shërim të shpejtë.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila ndërpreu qëndrimin e saj në Tokio në Lojërat Olimpike pasi dëgjoi për rrëzimin, shprehu hidhërimin e saj në një mesazh në Facebook dhe shpalli të hënën një ditë kombëtare të zisë në Kosovë.


"Me zemrën tonë dhe në shpirt, ne jemi afër familjeve që humbën të dashurit e tyre në këtë tragjedi," tha Osmani. "Është një dhimbje e papërshkrueshme dhe një humbje e madhe."

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha:

 "Kjo është një ditë tragjike për vendin tonë dhe për njerëzit tanë." Ai arriti në Kroaci më vonë të dielën dhe vizitoi të plagosurit në spital me kryeministrin e Kroacisë.

"Ne jemi këtu për të qenë me qytetarët tanë," tha Kurti."Qindra qytetarë që jetojnë jashtë Kosovës, ata vijnë në Kosovë dhe ekonomia jonë varet nga kjo."


Trafiku në autostradë u ndalua për orë të tëra para se autobusi të hiqej dhe një korsi të ishte rihapur.

(Kosova Sot Online)