Nagavci: Deri tani janë vaksinuar mbi 55 mijë punëtorë të stafit arsimor

  • E.K /
  • 20 August 2021 - 10:48
 Nagavci: Deri tani janë vaksinuar mbi 55 mijë punëtorë të stafit arsimor

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka njoftuar se numri i stafit arsimor të vaksinuar përfshirë ata në arsimin parauniversitar, në arsimin e lartë si dhe studentët, është 55 mijë e 94.

Ajo thotë se kjo shifër, dy javë më parë ka qenë 29 mijë e 878.

“Bazuar në këto të dhëna shihet se ditëve të fundit ka pasur një rritje të interesimit për t’u vaksinuar.  Meqë jemi në prag të fillimit të vitit të ri shkollor dhe atij akademik, ftoj edhe njëherë të gjithë punëtorët e arsimit që të vaksinohen”, shkroi Nagavci në një postim në Facebook.

Ajo shtoi se Kosova është gati për një fillim të vitit të ri shkollor dhe atij akademik, por që po synohet që ky proces të nisë me prezencë fizike.

“Meqë jemi në situatë pandemie, paraprakisht duhet t’i plotësojmë kushtet për një fillim sa më të mbarë. Prandaj vaksinohuni. Suksese të gjithëve e na priftë e mbara!”, shtoi tutje Nagavci.

(Kosova Sot Online)