Fotografitë mahnitëse të një luani 28,000-vjeçar të ruajtur në mënyrë perfekte pasi u gjet nën akull

  • S.A /
  • 23 gusht 2021 - 13:10
Fotografitë mahnitëse të një luani 28,000-vjeçar të ruajtur në mënyrë perfekte pasi u gjet nën akull

Shkencëtarët kanë zbuluar për herë të parë një luan të Siberisë të Epokës së Akullit të ngrirë në baltën e Arktikut për 28,000 vjet.

Këlyshi i luanit, i quajtur Sparta, ende ka të gjitha qimet nw trupin e tij të paprekur dhe duket sikur ka bërë vetëm një gjumë të gjatë për gati 30 mijë vjet.

Gazetari Marc Bennetts tha se dhëmbët e saj të qumështit, organet, skeleti dhe madje edhe mustaqet janë në formë perfekte.

Ai shkroi në The Sunday Times: “Laboratori i vogël njëkatëshe është plot me kocka të lashta dhe ekzemplarë të tjerë të Epokës së Akullit nga ngrica e përhershme e Yakutia. Një dhomë frigoriferike përmban një mamuth dhe një rhino prehistorike midis mrekullive të tjera. Boris dhe Sparta pasi u gjendwn u emëruan të dy sipas vendasve ku u zbuluan.

Mendohet se Boris, një këlysh mashkull, jetoi rreth 43,448 vjet më parë, sipas një studimi të botuar në revistën Quaternary.

Dy këlyshët e moshës një deri në dy muaj u gjetën nga mbledhësit e tuskave mamuth. Dy këlyshë të tjerë luanë të quajtur Uyan dhe Dina janë gjetur gjithashtu në rajon vitet e fundit.

Gërmimi për dhëmbët e rinocerontëve dhe tigrave me dhëmbë saber është më i lehtë se kurrë për shkak të ndryshimit të klimës, i cili ka shkrirë akullin në akullnajat e paprekura më parë.

Bennetts raportoi se raporti mjekësor i Spartës nga shkencëtarët vendas doli i pastër. 

(Kosova Sot Online )