Eksperti e ndez alarmin: ‘Delta’ po kthehet në makth, ja çfarë na pret në dimër

  • E.K /
  • 31 August 2021 - 10:51
 Eksperti e ndez alarmin: ‘Delta’ po kthehet në makth, ja çfarë na pret në dimër

Shpërthimi i variantit të ri ‘Delta’ duket se ka rivendosur alarmin që shkaktoi një vit më parë Covid-19. Mjekët dhe ekspertët e shëndetit apelojnë vazhdimisht për fuqizimin e fushatës së vaksinimit, në mënyrë që të gjithë qytetarët të imunizohen në prag të vjeshtës.

Profesori, njëherazi kreu i i Laboratorit të Inxhinierisë së Mjedisit dhe kreu i Qendrës për Ekspozita dhe Shëndet të Universitetit Aristotel të Selanikut, Demosthenes Sarigiannis ka paralajmëruar se dimri i ardhshëm mund të jetë një ‘makth’ për të gjitha vendet e botës kundrejt përhapjes së variantit ‘Delta’.

Ai ka sqaruar për mediat greke se ‘Delta’ mund të shkaktojë deri në 60 vdekje në ditë dhe afro 7 mijë deri në 8 mijë raste të reja në ditë. Kjo për shkak se vendet ‘u relaksuan’ disi duke hequr një pjesë të masave kufizuese në ambientet publike dhe duke shtuar udhëtimet drejt vendeve të tjera.

“Nëse nuk arrijmë të shpejtojmë vaksinimin dhe t’i përmbahemi masave mbrojtëse. Nëse arrijmë numrat që përmenda më lart më 1 tetor, atëherë në rreth dy javë, presim të shohim një kulm në tubacionet e 700-730 njerëzve. Do të ketë presion”, shpjegoi profesori.

Sidoqoftë, ai vuri në dukje se masat e përgjithësuara nuk do të nevojiten, sepse do të kemi një nivel të lartë imuniteti, si natyral ashtu edhe artificial.

Vdekjet nga koronavirusi në mbarë botën arritën në 4.5 milionë dhe rastet e konfirmuara arritën në 217.2 milionë, ndërsa OBSH parashikon një shtesë prej 236,000 vdekjesh nga COVID-19 në Evropë deri më 1 dhjetor.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) në Evropë, Hans Kluge, në një konferencë shtypi që dha sot, shprehu shqetësimin e tij për “stanjacionin” e fundit të shkallës së vaksinimit në Evropë.

“Javën e kaluar, numri i të vdekurve në rajon u rrit me 11%, me një parashikim të besueshëm të 236,000 vdekjeve në Evropë deri më 1 dhjetor,” i cili do t’i shtojë 1.3 milion vdekjeve të shkaktuara tashmë nga pandemia në Epirin e Vjetër, karakteristikat e vëna në dukje. Nga 53 Shtetet Anëtare në rajon, 33 regjistruan një rritje më shumë se 10% të shpërthimeve në dy javë, tha ai, ndërsa nivelet e vaksinimit u ngadalësuan.“

(Kosova Sot Online)