Zhvillimet në pikat kufitare me Serbinë, ambasadorët e QUINT-it i shkojnë në zyrë Kurtit

  • G.G /
  • 21 shtator 2021 - 13:05
Zhvillimet në pikat kufitare me Serbinë, ambasadorët e QUINT-it i shkojnë në zyrë Kurtit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it.

Takimi mes Kurtit dhe ambasadorëve tashmë ka përfunduar.

Ky takim siç duket ka ardhur si rezultat i vendosjes së reciprocitetit për targa të vendosur dje nga Qeveria e Kosovës

Të hënën më 20 shtator – forca të mëdha policore u vendosën në pikën kufitare Jarinje -Bërnjak për të zbatuar vendimin e reciprocitetit me Serbinë. Sipas këtij vendimi, veturat me targa të Serbisë nuk do të mund të hyjnë në territorin e Kosovës, dhe të njëjtit duhet të pajisen me targa të përkohshme RKS.

Për marrjen e targave të përkohshme duhet të paguajnë 5 euro dhe vlefshmëria e tyre është 60 ditë.

(Kosova Sot Online)