Humbja më e madhe e pasurisë, miliraderi kinez humbet 27 mld dollarë

  • G.G /
  • 21 September 2021 - 13:27
Humbja më e madhe e pasurisë, miliraderi kinez humbet 27 mld dollarë

Miliarderi kinez, Colin Huang është themeluesi i gjigantit kinez ‘Pinduoduo’ dhe një nga biznesmenët më të pasur në botë.

Në një moment, pasuria e tij neto arriti në 45 miliardë dollarë, duke e vendosur atë prapa njerëzne më të pasur të Kinës, Ma Huaten, Tencent Holdings Ltd. dhe Jack Ma i Alibaba Group Holding Ltd.

Kohët e fundit, megjithatë, ai humbi 27 miliardë dollarë, shuma më e madhe që ka kanë humbur miliarderët nëpër botë,  sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Teknologjia e madhe, lojërat, mësimet në internet kanë marrë goditje.

(Kosova Sot Online)