Pas ditës së tretë, Vuçiq vjen me një paralajmërim tjetër, kërkon këtë gjë nga BE-ja!

  • G.G /
  • 22 shtator 2021 - 08:39
Pas ditës së tretë, Vuçiq vjen me një paralajmërim tjetër, kërkon këtë gjë nga BE-ja!

Sot shënohet dita e tretë që kur Prishtina prezantoi vendimin për futjen e reciprocitetit ndaj Serbisë për targat, situata në vendkalimet Jarinje dhe Brnjak është ende e qetë, por edhe jashtëzakonisht e tensionuar.

Njësitë speciale Rosso janë ende të vendosura në veri të Kosovës, dhe ka ende një protestë paqësore të qëndrueshme të serbëve të tubuar.

Deri më tani, i vetmi incident që ndodhi ishte kur policia gjuajti gaz lotsjellës ndaj serbëve të tubuar pranë vendkalimit Bërnjak në ditën e parë të protestës, shkruan “Kosovo Online”.

Venkalimi Merdar është i mbushur me njerëz për shkak të zëvendësimit të targave - i përkohshëm, ndërsa në Brnjak dhe Jarinje transporti i udhëtarëve funksionon, por autobusët i çojnë në vendkalim, pastaj ecin 800 metra deri në bllokadë dhe atje ata merren me autobusë ose makina të tjera.

Për hir të përshtatjes, Beogradi po i kërkon Prishtinës që urgjentisht të tërheqë njësitë nga veriu i Kosovës, dhe Bashkimi Evropian t'i përgjigjet pyetjes kur do të formohet Bashkimi i Komunave Serbe.

Presidenti shton se, para se Beogradi të përgjigjet me masa, i jep Prishtinës një afat për të qetësuar tensionet.

(Kosova Sot Online)