BQK likuidon kompaninë 'Kosova e Re', qindra punëtorë do mbesin pa punë

  • G.G /
  • 24 shtator 2021 - 15:08
BQK likuidon kompaninë 'Kosova e Re', qindra punëtorë do mbesin pa punë

Banka Qëndrore e Kosovës sot do të shpallë likudimin e kompanisë së njohur të sigurimeve “Kosova e Re”. Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se likudimi do të shpallet në një konferencë për media ta paraparë sot në orën 16:00.

Kompania e sigurimeve “Kosova e Re” është një nga kompanitë më të vjetra të kësaj fushe që operon në tregun kosovar.

Pandemia ka ndikuar që humbjet dhe vështirësitë financiare të saj të rriten, sakaq BQK-ja sot do të marr vendimin final për mbylljen e saj.

Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se ky vendim do të prek qindra punëtorë. Rreth 200 qytetarë do të mbesin pa punë pas likudimit të “Kosovës së Re”.

(Kosova Sot Online)