Artisti gjakovar përmes artit falënderon kancelaren Merkel për kontributin e saj ndaj kosovarëve

  • E.K /
  • 28 September 2021 - 11:30
Artisti gjakovar përmes artit falënderon kancelaren Merkel për kontributin e saj ndaj kosovarëve

Kancelares gjermane Angela Merkel, i ka përfunduar mandati për ta qeverisur Gjermaninë. Padyshim se ajo do të kujtohet dhe do të mbetet në histori si një ndër gratë më të fuqishme dhe të suksesshmë në Botë.

Merkel shikohet edhe si mike e kosovarëve dhe shqipëtarëve në përgjithësi. E në ditën kur Gjermania ka votuar për kancelar të ri, një artist kosovar ka zgjedhur një mënyrë të vëçantë për ta falenderuar për kontributin e saj të dhënë për Kosovën.

Ështe fjala për Alkent Pozhegun, i cili ka vendosur që nëpërmjet artit t’ia shpreh asaj mirënjohjën asaj. Pozhegu ka bërë mozaikun e kancelares gjermane në një shesh të Gjakovës duke e shkruar edhe ‘DANKE’ në gjuhën gjermane.

“ Unë besoj që për botën është shumë, sepse një femër ka arritur të jetë më e fuqishme në botë që ka fituar katër mandate dhe ka arritur t’i jepë shembull të gjitha femrave në botë. Kurse ne në Kosovë duhet të jemi falenderues gjatë tërë jetës sepse gjatë tërë kohës nuk ka munguar mbështetja e fuqishme që e kemi pasur nga Angela Merkel”, tha Pozhegu.

Kurse materialet për punimin e këtij portreti ishin drithërat si, misër i kuq, i portkollat, oriz i bardhë dhe fara luledielli.

“Materialet për mozaikun janë, misër i kuq, i portokallt, oriz dhe fara luledielli, përmasat janë përafërsisht 3 me 4, kurse sasia e kokrrave janë shpenzuar afër 1 kilogram prej secilit përbërës”  pohoi ai.

(Kosova Sot Online)