Erdogan: Bisedova me Putinin për ndërtimin e dy centraleve bërthamore

  • A.P /
  • 30 shtator 2021 - 14:30
Erdogan: Bisedova me Putinin për ndërtimin e dy centraleve bërthamore

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan ka thënë se Turqia po shqyrton hapa të mëtejshëm të përbashkët në industrinë e mbrojtjes me Rusinë në fusha të tilla si motorët e avionëve, avionët luftarakë dhe nëndetëset, pas një takimi me Presidentin rus Vladimir Putin sot.

Në avionin me të cilin u kthye në Turqi, Erdogan u tha gazetarëve se gjatë një takimi me Putin, ai sugjeroi që Turqia të punonte me Rusinë për të ndërtuar dy centrale bërthamore, raportoi NTV.

Erdogan u takua me Putinin në Soçi të Mërkurën. Ai gjithashtu tha se Rusia kishte ofruar të punonte së bashku për të zhvilluar raketa lëshuese në hapësirë.

Erdogan u shpreh se do të mbante bisedime me Presidentin amerikan Joe Biden në fund të tetorit në Romë dhe ndoshta më vonë në Glasgoë, dhe se ata do të diskutonin çështje ushtarake, politike dhe tregtare, raportoi NTV.

” Kjo do të thotë se po ndërmerren disa hapa, që është një ogur i mirë, ” tha ai për marrëdhëniet me SHBA.


(Kosova Sot Online)