Tetori vjen me reshje shiu? Si do të jetë moti në fundjavë

  • G.G /
  • 01 tetor 2021 - 19:01
Tetori vjen me reshje shiu? Si do të jetë moti në fundjavë

Përgjatë fundjavës e deri të martën kryesisht me diell dhe më ngrohtë.  Mëngjeset më të freskëta. Nga e mërkura mundësi për reshje shiu.

Pas motit me vranësira dhe të reshura gjatë ditëve të shkuara, në ditët e ardhshme kemi një periudhë të motit më të qëndrueshëm me kthjellime dhe më shumë diell dhe më të ngrohtë gjatë ditës.  Orëve të mëngjesit do të jetë më freskët, e përgjatë ultësirave shkurtimisht me mundësi për mjegull ose mjegullinë.

Nga mesi i javës së ardhshme sërish pritet përkeqësim i motit, ku priten kushte për të reshura shiu dhe rënie e temperaturave.

Indeksi i cilësisë së ajrit do të jetë kryesisht në vlera të pranueshme, mirëpo shkaku i motit më të qetë, herë-herë vlerat e çastit mund të kalojnë edhe në mesatare, e vende-vende edhe në të dobëta.

2.10 – Kryesisht me diell.  Mëngjesi më i ftohtë, nëpër ultësira mundësi për mjegull/mjegullinë.

3.10 – Kryesisht me diell e më ngrohtë, gjatë ditës edhe me vranësira kalimtare. Orëve të mëngjesit përgjatë ultësirave mundësi për mjegull/mjegullinë.

4.10 – Kryesisht me diell e ngrohtë.  Në mëngjes, nëpër lugina mundësi për mjegull/mjegullinë.

5.10 – Ngrohtë e kryesisht me diell.  Nëpër lugina orëve të mëngjesit mundësi për mjegull/mjegullinë.

6.10 – Vranësira dhe intervale me diell, e më vonë në mbrëmje priten edhe reshje lokale shiu.

Temperaturat minimale zbresin në 5C ditën e shtunë, e më pas në rritje graduale deri në 11C ditën e mërkurë.  Maksimalet në rritje graduale deri në 22C të dielën, e të martën edhe deri në 24C.

Era do të fryjë nga krahu jugor e lehtë dhe mesatare 2-6m/s, e ditën e mërkurë me hove deri në 10m/s.

Shtypja atmosferike mbetet në vlera të larta, e më pas me tendencë të rënies nga mesi i javës.

https://www.facebook.com/PrishtinaWeather/posts/4400355553345497

(Kosova Sot Online)