Hetimi zbulon se gjenerali britanik që shërbeu në Kosovë u vetëvar

  • E.K /
  • 12 October 2021 - 11:40
 Hetimi zbulon se gjenerali britanik që shërbeu në Kosovë u vetëvar

Ish-kreu i Marinsave Mbretërorë vdiq si pasojë e varjes pas “shqetësimeve” për martesën dhe karrierën e tij, u tha në një seancë hetimore në Britaninë e Madhe, raporton BBC.

Gjeneralmajor Matthew Holmes, 54 vjeçar, i cili shërbeu në Ksoovë, Irlandën e Veriut, Irak dhe Afganistan, ishte Komandant i Marinsave Mbretërore nga viti 2019.

Ai u gjet në një dhomë gjumi në shtëpinë e tij në Winchester, Hampshire, më 2 tetor.

Në një seancë dëgjimore në Winchester u tha se policia kishte reaguar në një incident në shtëpinë e familjes së tij më 22 shtator.

Mjeku ligjor i Hampshire, Jason Pegg tha në një seancë hetimore në Winchester: “Dyshohet se Matthew Holmes kishte një numër shqetësimesh në kohën e vdekjes së tij, përfshirë çështjet që lidheshin me martesën dhe karrierën e tij të shërbimit.”

Pegg tha se trupi i pajetë gjeneralmajor Holmes u identifikua zyrtarisht nga gruaja e tij, Lea.

Pas vdekjes së tij, homazhe bënë kryeministri i Britanisë, Boris Johnson dhe kekretari i Mbrojtjes, Ben Wallace.

Gjeneralmajor Holmes komandoi 42 komando marinsash mbretërorë nga viti 2006 deri në vitin 2008 dhe u emërua si shoqërues i Urdhrit të Shërbimit të Shquar për udhëheqjen e tij në operacionet në Afganistan në vitin 2007.

(Kosova Sot Online)