Vuçiqi ia çon në selam të rëndë Kurtit: Provo dhe njëherë e do ta shohësh

  • G.G /
  • 14 tetor 2021 - 14:38
Vuçiqi ia çon në selam të rëndë Kurtit: Provo dhe njëherë e do ta shohësh

Aksioni i djeshëm në veri që nxiti tensione në Mitrovicë e Zveçan ka nervozuar Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiqin.

Ai i ka bërë në paralajmërim të fundit Kryeministrit kosovar, Albin Kurtit, duke i thënë se të provoj dhe njëherë aksione të tilla se pastaj do ta shohin se si do të reagojnë .

Vuçiqit nuk po i mbushet mendja se aksioni i djeshëm ishte për kontrabandë, por që ishte i qëllimshëm nga ana e Prishtinës, ai këmbëngulë se ishte sulm ndaj serbëve.

“Sa më përket mua, pavarësisht sa e vështirë është, unë e di se çfarë do të bëjmë - ne do të mbrojmë njerëzit tanë. Si? Shpresoj se kurrë nuk do të keni nevojë ta shihni atë, "tha Presidenti i Serbisë nga Pançevo sot. Ai thotë se është gënjeshtër se aksioni i djeshëm në Veri të Kosovës ishte drejtuar kundër kontrabandës, por ai vlerëson se Prishtina kishte synimin "ekskluzivisht të provokimeve dhe sulmeve ndaj serbëve".

Duke folur për seancën e ardhshme të Këshillit të Sigurimit të OKB -së dhe mundësinë e "ndalimit të agresionit të Prishtinës", ai tha se nuk besonte se asgjë do të zgjidhej atje, sepse "çfarëdo që ata të bëjnë, shqiptarët do të kenë gjithmonë mbështetjen e Pesë të Madhe "

Ai tha se Serbia, nga ana tjetër, mund të presë mbështetjen e Rusisë, Kinës dhe disa vendeve më të vogla.

Ai gjithashtu njoftoi se do të flasë nesër në Televizionin e Parë për rolin e "të gjithë" dhe "hipokrizisë së tmerrshme, gënjeshtrave pa mendje për luftën kundër krimit dhe arrestimin e çokollatave të Marsit me njëqind plumba të shkrepur".

Vuçiq thotë se kjo nuk është hera e parë që Prishtina organizon aksione të ngjashme.

“Dikush tjetër i erdhi me mend, nuk është Kurti. Por siç thashë, le të bëjnë punën e tyre, dhe ne do ta bëjmë punën tonë, "tha Vuçiç.

Lidhur me pretendimet e Kryeministrit të Kosovës se aksioni ishte drejtuar "kundër krimit dhe korrupsionit që janë multietnike", Vučić thotë se Kurti e di se nuk po thotë të vërtetën dhe cilat ishin synimet e tij të vërteta, por gjithashtu njofton se do të flasë në lidhje me të më hollësisht nesër.

"Herën e parë që e bënë, herën e dytë e bënë, u luta dhe u shpjegova, u tregova të gjithëve, kështu që edhe herën e tretë ata kishin nevojë për automjete të blinduara për regjistrimet e automjeteve dhe ata heshtën përsëri, thanë se ishte gjithçka normale dhe e mirë Me "Kështu ata i poshtëruan serbët se ata duhej të bënin një vijë që ata të kalonin nën pajisje të plota të luftës, sikur të luftonin kundër disa vrasësve dhe monstrave në Veri të Kosovës, kështu që ata arrestuan një copë shufra çokollate me tuba të gjatë, "tha presidenti.

Megjithatë, ai nënvizoi edhe një herë se qëllimi i djeshëm i Prishtinës nuk ishte "ndonjë çokollatë", por tha se qëllimi ishte "ekskluzivisht provokime dhe sulme ndaj serbëve".

Poashtu  thotë se gjithçka ishte "e mbuluar", siç ishte kur Hashim Thaçi ishte president.

"Ata arrestuan dy persona në Pejë, dy persona në Prizren, gjithmonë një histori e zbrazët, në mënyrë që të huajt të vinin tek ne dhe të thoshin 'e ke parë, kjo është lufta kundër krimit'", tha Vuçiq, por ai gjithashtu u tha atyre - "mos gënjeni".

Forcat speciale nuk u lejuan të hyjnë pa pëlqimin e kryetarit të bashkisë dhe NATO -s

Vuçiq sot foli edhe për marrëveshjen për hyrjen e forcave të armatosura të Prishtinës në Veri të Kosovës.

Ai tha se Aneksi, i cili u pajtua me NATO -n menjëherë pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Brukselit, i referohej Njësive Speciale të Policisë së Kosovës, sepse Kosova, siç shton ai, sipas Rezolutës 1244, nuk ka të drejtë të ketë forca të sigurisë dhe një ushtri.

"Fakti që ata shpikin dhe kanë mbështetjen e fuqive perëndimore është një gjë. Kështu që ata nuk kanë të drejtë ta kenë. Everyoneshtë e qartë për të gjithë se atëherë kjo i referohej njësive ROSU. Nëse ato sot quhen "Njësi të përshtatshme" ose "NJSO", Zoti do ta dijë. Ishte plotësisht e qartë se ata nuk kishin të drejtë të vinin në Veri me automjete të blinduara dhe fuçi të gjatë pa pëlqimin e katër kryetarëve të baskive dhe pa pëlqimin e NATO -s.

Presidenti, megjithatë, thotë se Prishtina nuk ka marrë një pëlqim të tillë dhe se ky është inkursioni i shtatë i madh në veri të Kosovës "në mënyrë që të tregojnë forcën e tyre dhe se vendi është aq i suksesshëm sa të jetë në gjendje të tregojë forcë në çdo mundësi mënyrë. "

Vuçiq vlerëson se përveç faktit se veprime të tilla shkelin atë që ka nënshkruar NATO, kjo është gjithashtu një shkelje e "frymës së dialogut".

Në do t'i mbrojmë njerëzit tanë, shpresoj që ju kurrë nuk do të keni për të parë se si

Vuçiq tha se dje, “media manjati” transmetoi deklaratat e atyre që kërkuan reagim nga ushtria serbe.

Megjithatë, ai pretendon se ka abstenuar, duke pasur parasysh pozicionin ndërkombëtar të Serbisë dhe duke dashur të ruajë Serbinë, por edhe të mos rrezikojë mbijetesën e serbëve në Kosovë.

Kur bëhet fjalë për reagimin e Serbisë nëse pasojnë sulme të reja ndaj serbëve, Presidenti kujtoi atë që tha dje në takimin me serbët nga Veriu i Kosovës.

Është e vështirë për një njeri derisa të marrë një vendim të caktuar. Ata prishen herë me ditë, herë me muaj, ndonjëherë me vite. Kur e merrni atë vendim jeni lehtësuar plotësisht, ju e dini se çfarë keni bërë për të shmangur çdo konflikt, çdo përshkallëzim

"Çdo gjë që ata mendojnë se mund të bëjnë kundër serbëve, le të provojnë dhe ata do të shohin se cili do të jetë reagimi i Serbisë." Të gjithë serbët më kuptuan mirë dhe se unë nuk thashë asgjë nën presion emocional, edhe pse nuk ishte e lehtë për mua t'u përgjigjem atyre që ishin nën presion emocional. Sepse, marrja e vendimeve të caktuara kërkon kohë, dhe pastaj kur të kuptoni se jeni ngopur si një vend, është në doktrinën ushtarake britanike "si një miu në cep" dhe nuk keni ku të fshiheni, gjithçka që duhet të bëni është të dorëzoheni , ose për të luftuar. Unë e kam thënë tashmë, dorëzimi nuk është një opsion dhe na takon neve të luftojmë për njerëzit tanë ".

Presidenti shton se i takon disa të tjerëve të marrin në konsideratë nëse do të "justifikojnë apo jo zemërimin e shqiptarëve në veri të Kosovës".

"Sa më përket mua, pavarësisht sa e vështirë është, unë e di se çfarë do të bëjmë - ne do ta mbështesim atë.

https://www.youtube.com/watch?v=DM8BfbigSvQ&feature=emb_title

(Kosova Sot Online)