Grupi i ri i OBSH’së mund të jetë shansi i fundit për të gjetur origjinën e koronavirusit

  • A.P /
  • 14 tetor 2021 - 18:55
Grupi i ri i OBSH’së mund të jetë shansi i fundit për të gjetur origjinën e koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetit thotë se një grup i ri pune mund të jetë shansi i fundit për të gjetur origjinën e Covid-19. Ajo ka emëruar 26 ekspertë për t’u bashkuar me trupën, Grupi Këshillimor Shkencor mbi Origjinat e Patogjenëve të Ri (Sago).

Më shumë se një vit e gjysmë që kur virusi u zbulua në qytetin kinez Wuhan, pyetja se si u shfaq për herë të parë mbetet e paqartë.

Ekipi do të marrë parasysh nëse virusi u transmetua nga kafshët te njerëzit në tregjet e Wuhanit ose nëse rrodhi në një aksident laboratorik. Kina e ka kundërshtuar fuqishëm teorinë e dytë.

Në shkurt, një ekip i OBSH’së, i ngarkuar me hetimin e origjinës së Covid, fluturoi për në Kinë dhe arriti në përfundimin se virusi ndoshta kishte ardhur nga lakuriqët e natës, por se duhej më shumë punë. Ekipi e quajti teorinë e rrjedhjes së laboratorit “jashtëzakonisht të pamundur”. Por drejtori i përgjithshëm i OBSH’së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, më vonë tha se hetimi ishte penguar nga mungesa e të dhënave dhe transparenca nga Kina.

Anëtarët e propozuar të grupit Sago përfshijnë gjashtë ekspertë që vizituan Kinën si pjesë e ekipit të mëparshëm. Përveç koronavirusit, Sago gjithashtu do të shikojë origjinën e patogjenëve të tjerë me rrezik të lartë.

“Të kuptuarit se nga vijnë patogjenët e rinj është thelbësore për parandalimin e shpërthimeve të së ardhmes,” tha Dr Tedros.

Në një editorial të përbashkët në revistën Science, Dr Tedros dhe zyrtarë të tjerë të OBSH’së thanë se një aksident laboratorik nuk mund të përjashtohet.

Michael Ryan, drejtori i urgjencave të OBSH’së, tha se puna e Sago mund të jetë “shansi i fundit për të kuptuar origjinën e këtij virusi”.

Njoftimi i grupit të ri vjen pasi CNN raportoi se Kina po përgatitej të testonte dhjetëra mijëra mostra të bankave të gjakut të marra në muajt e parë të pandemisë. Por Chen Xu, ambasadori i Kinës në OKB në Gjenevë, tha se puna e Sago nuk duhet të “politizohet”.

“Është koha për të dërguar ekipe në vende të tjera,” tha ai.

(Kosova Sot Online)