Mblidhet sot Qeveria, a pritet të hiqet pjesërisht ora policore?

  • E.K /
  • 15 October 2021 - 15:47
 Mblidhet sot Qeveria, a pritet të hiqet pjesërisht ora policore?

Qeveria e Kosovës do të mblidhet sot për të diskutuar rreth masave anti-Covid që do të vlejnë ditën e zgjedhjeve, më 17 tetor.

Nga burime brenda Qeverisë së Kosovës, Express mëson se Qeveria pritet të marrë vendimin për heqjen e kufizimit të lëvizjes për personat që do të angazhohen zyrtarisht në organizimin dhe mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.

Personat e angazhuar në ditën e zgjedhjeve, më 17 tetor, do të lejohen të lëvizin edhe pas orës 22:00, kur është e ndaluar për qytetarët tjerë.

Heqjen e kufizimit të lëvizjes e ka kërkuar sot edhe kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi.

Radoniqi ka thënë se kanë bërë kërkesë në Qeveri për heqjen e përkohshme të orës policorë, për 48 orë për shtunën dhe dielën.

Ndërkaq Asociacioni i Komunave të Kosovës ka kërkuar nga ushtruesja e detyrës së ministrit të Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku, që kufizimi i lëvizjes të hiqet tërësisht.

(Kosova Sot Online)