Një gabim tragjik, SHBA-të ofrojnë dëmshpërblim financiar për familjarët e 10 viktimave të sulmit me dron

  • A.P /
  • 16 tetor 2021 - 19:05
Një gabim tragjik, SHBA-të ofrojnë dëmshpërblim financiar për familjarët e 10 viktimave të sulmit me dron

Qeveria amerikane ka ofruar kompensim financiar për të afërmit e 10 personave të vrarë gabimisht nga ushtria amerikane në një sulm me dron në kryeqytetin afgan në gusht.

Sipas BBC, një punëtor shërbimesh dhe nëntë anëtarë të familjes së tij, përfshirë shtatë fëmijë, vdiqën gjatë sulmit.

Pentagoni tha se po punonte gjithashtu për të ndihmuar anëtarët e mbijetuar të familjes të zhvendoseshin në SHBA.

Sulmi ndodhi disa ditë para tërheqjes së ushtrisë amerikane nga Afganistani.

Ai erdhi në mes të një përpjekjeje evakuimi të shpejtë pas kthimit të papritur të talebanëve në pushtet dhe vetëm disa ditë pas një sulmi shkatërrues pranë aeroportit të Kabulit nga IS-K, një degë lokale e grupit të ISIS.

Inteligjenca amerikane kishte gjurmuar makinën për tetë orë më 29 gusht, duke besuar se ishte e lidhur me militantët e IS-K, tha gjenerali i Komandës Qendrore të SHBA Kenneth McKenzie muajin e kaluar.

Hetimi zbuloi se makina e burrit ishte parë në një kompleks të lidhur me IS-K, dhe lëvizjet e tij u duk se lidheshin me planet e grupit terrorist për një sulm në aeroportin e Kabulit.

Në një moment, një dron survejimi pa burra që ngarkonin në makinë disa material që ngjanin si eksploziv, por këto dolën të ishin kontejnerë me ujë.

Gjenerali McKenzie e përshkroi sulmin si një “gabim tragjik” dhe shtoi se talebanët nuk ishin përfshirë në inteligjencën që çoi në sulm.

Shpërthimi shkaktoi një shpërthim dytësor, për të cilin zyrtarët amerikanë fillimisht thanë se ishte dëshmi se makina me të vërtetë mbante eksploziv. Sidoqoftë, një hetim zbuloi se ka shumë të ngjarë të jetë shkaktuar nga një rezervuar propani në rrugë. 

(Kosova Sot Online)