Ky mot i papritur na pret javën e ardhshme

  • E.K /
  • 14 nëntor 2021 - 16:34
Ky mot i papritur na pret javën e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se javën e ardhshme në vendin tonë do të mbajë mot me diell dhe vranësira kalimtare. 

Në fundjavë një front me vranësira të dendura parashihet të përfshijë territorin tonë duke mundësuar që nëpër disa territore të kufizuara të bien riga të dobëta shiu.

“Java e tretë e nëntorit parashihet me mot kryesisht të ngjashëm, me diell dhe vranësira kalimtare. Në fushat barike nuk do të ketë luhatje të mëdha duke e mbajtur ketë situatë relativisht të qetë meteorologjike. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 11-13 gradë Celsius. Në fundjavë një front me vranësira të dendura parashihet të përfshijë territorin tonë duke mundësuar që nëpër disa territore të kufizuara të bien riga të dobëta shiu. Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja dhe veriperëndimi me shpejtësi 1-7m/s”, thuhet në njoftim.

(Kosova Sot Online)