Rritet importi nga Serbia, paralajmërohen masa ndaj produkteve serbe

  • S.A /
  • 18 November 2021 - 13:26
Rritet importi nga Serbia, paralajmërohen masa ndaj produkteve serbe

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, ka paralajmëruar se do të ndërmarrë masa ndaj disa produkteve që importohen nga Serbia në territorin e Kosovës.

Sipas saj, këtë vit ka rritje të importit nga Serbia, ndaj ka thënë se janë duke u dëmtuar prodhuesit vendorë.

Këto deklarata Hajdari i ka bërë të enjten në një konferencë për media, ku ka folur rreth zhvillimeve dhe aktiviteteve të fundit të ndërmarra nga MIN- për mbrojtjen e tregut vendor, në veçanti të prodhuesve vendorë nga importet.

“Produktet e importuara në territorin e Kosovës kanë rritje enorme dhe po i dëmton prodhuesit vendor. Si përfundim sipas departamentit të tregtisë, tregohet se ka rritje të importit nga Serbia për dallim nga viti i kaluar. Eksporti i Kosovës është vetëm 1% në vitin 2020 dhe tash 2021”.

“Ne do të marrim masa ndaj produkteve konditorike siç janë biskotat dhe ëmbëlsirat që prodhohen nga Serbia sepse këto produkte kanë pasur rritje enorme të importit. Ne do t’i shikojmë evidencat e pastaj do të vendosim për masat”, ka thënë ajo.

Rreth një muaj më parë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kishte deklaruar se synojnë që të ulin importet nga Serbia, duke thënë se “kemi strategji të qartë të marrëdhënieve tona tregtare në të ardhmen”.

(Kosova Sot Online )