Pahor për Ballkanin e Hapur: Ka shumë kundërshtime

  • E.K /
  • 29 November 2021 - 12:29
Pahor për Ballkanin e Hapur: Ka shumë kundërshtime

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, ka thënë se Ballkani i Hapur nuk është alternativë e përfshirjes së vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

Ai tha se në fillim e ka mirëpritur këtë iniciativë edhe si mënyrë për rregullimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, por tash, sipas tij, ka shumë kundërshti.

“Kam parë se ka shumë kundërshtime, kur ka ardhur te kjo iniciativë më është dukur shumë me elegante për rregullimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi”, tha ai në konferencën e përbashkët për medie me presidenten Osmani.

Më e prerë në qëndrim u shpreh e para e shtetit, Vjosa Osmani.

“Ballkani i Hapur është hapësirë për shtrirjen e hegjemonisë serbe dhe nuk ka as një element të bashkëpunimit rajonal”, tha ajo.

(Kosova Sot Online)