Varianti Omicron: 'Imazhi' i tij i parë tregon sa më shumë mutacione ka në krahasim me 'Deltan'

  • E.K /
  • 29 nëntor 2021 - 12:45
Varianti Omicron: 'Imazhi' i tij i parë tregon sa më shumë mutacione ka në krahasim me 'Deltan'

Varianti  i ri Omicron i koronavirusit ka shumë më shumë mutacione sesa varianti Delta , dhe kjo bëhet e qartë duke parë "imazhin" e parë të këtij lloji të ri që u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut.

Sipas Agjencisë Franceze , ky “imazh” tredimensional që duket si një hartë është një krijim i spitalit Bambino Gesu në Romë.

' Në të mund të shohim qartë se varianti Omicron tregon shumë më tepër mutacione sesa varianti Delta, i përqendruar kryesisht në një zonë të proteinës që ndërvepron me qelizat njerëzore', theksoi ekipi i studiuesve në një deklaratë të hënën.

" Kjo nuk do të thotë automatikisht se këto mutacione janë më të rrezikshme, thjesht se virusi është përshtatur më tej me speciet njerëzore, duke krijuar një variant tjetër," shtohet deklarata, duke shpjeguar se studimet e ardhshme do të zbulojnë nëse varianti është përfundimisht neutral, më pak i rrezikshëm ose. me shume e rrezikshme.

"Ekipi hulumtues u fokusua në kërkimin e mutacioneve në strukturën tredimensionale të majës së proteinës, " i tha AFP Claudia Alteri , një profesore e Mikrobiologjisë Klinike në Universitetin e Milanos dhe një studiuese në Bambino Gesu. 

Imazhi është prodhuar duke studiuar të dhënat e disponueshme për komunitetin shkencor për renditjen e këtij varianti të ri, të cilat vijnë kryesisht nga Botsvana, Afrika e Jugut dhe Hong Kongu.

“Kjo imazh përshkruan mutacionet e Omicron por nuk specifikon rolin e tij. Tani është e rëndësishme të përcaktohet përmes eksperimenteve laboratorike nëse kombinimi i këtyre mutacioneve mund të ketë ndikim në transmetueshmëri ose efektiviteti i vaksinave, për shembull ”, thekson shkencëtarja.

(Kosova Sot Online)