Berisha niset drejt selisë blu: “Ballkani i Hapur” u themelua nga Vuçiç

  • A.P /
  • 20 December 2021 - 16:31
Berisha niset drejt selisë blu: “Ballkani i Hapur” u themelua nga Vuçiç

Ish-Kryeministri Sali Berisha është nisur për në selinë, ku do t’ju bahskohet protestuesve dhe të nisë më pas marshimi drejt Kryeministrsë. Pritet që ish-kryeministrisë të mbajë një fajlim fillimit përpara Partisë Demokratike.

Në dalje të shtëpisë së tij, Berisha mbajti një fjalim të shkurtër duke mos ngurruar të ironizojë me Lulzim Bashën. Ai i pyeti gazetarët më ‘më gjeni pak deklaratat e Bashës kundër Ballkanit të Hapur”, dhe më pas është përgjigjur vetë duke thënë “a nuk ka”.

“Dua të përshëndes shumë përzemërsisht të gjithë shqiptarët sot që bashkohen në protëstën e aprë më të fuqishme për mbrojtjen e interesit kombëtar të shkelmuar nga regjimi i kreut të Meduzës, Edvin Rama. Jemi kundër aleancës trilaterale Beograd-Tiranë-Shkup. Është kundër kësaj aleancë të mishëruar në atë që quhet Ballkan i Hapur, por në fakt kundërshtohet nga 3 vendet e tjera të Ballkanit, por konsiderohet aleancë e rrezikshem dhe nga Kroacia. Kemi të bëjmë me një qëndrim për mbrojtjen e interesit kombëtar të shqiptarëve që është integrimi në BE. Kjo nisëm i kundërvihet në mënyrë të paskrupplt nismës së Berlinit, e frymëzuar nga Aleksandër Vyçuciç, dhe vëllai i tij siamez, Edi Rama”, tha ai.

I pyetur nëse po i tregon forcë Bashës, Berisha tha: “Ballkani i Hapur u themelua nga Vuçiç në Novisad. Por nëse ka një gjë të rëndë që Lulzim Basha, tradhtoi njësoj si pengëmarrësi i tij është pesha kombëtare. Më gjeni deklaratat e tij për Ballkanin e Hapur?. Apo nuk egzistojnë.”

(Kosova Sot Online)