Moti për dy ditët e fundit të këtij viti dhe ditët e para të vitit 2022

  • E.K /
  • 30 December 2021 - 08:33
Moti për dy ditët e fundit të këtij viti dhe ditët e para të vitit 2022

Gjatë dy ditëve të fundit të këtij viti, pritet të mbajë mot i qëndrueshëm, vranësira e diell. Në ditën e parë të vitit 2022, do të ketë mot më të butë dhe me diell. Ndërkohë, përgjatë viseve të ulëta do të ketë edhe mjegull.

Pas periudhave me shi, në ditët e ardhshme parashihet të mbajë mot i qëndrueshëm, me vransira e kthjellime, e pa mundësi për të reshura.  Natën e ndërrimit të motmoteve parashihet të mbajë mot i kthjellët, e përgjatë viseve të ulëta me mundësi për mjegull. 

Në ditën e parë të vitit 2022 parashihet mot i butë e kryesisht me diell.  Të dielen në mëngjes vranira, e më pas kthjellime e kryesisht me diell ditën e hënë.  Orëve të mëngjesit përgjatë ultësirave me kushte për mjegull.

Fuqizimi i erës veriore ditën e enjte, ndihmon në shpërndarjen e ndotësve ajror, e indeksi i cilësisë së ajrit vende-vende edhe kalon në vlera të pranueshme, mirëpo nga dita e premte mungesa e qarkullimit ajror ngujon ndotësit ajror pranë sipërfaqes, e koncentrimet e ndotësve shënojnë rritje, derisa indeksi të kaloj edhe në vlera të dobëta e shumë të dobëta, e vlerat e çastit edhe në jashtëzakonisht të dobëta.

30.12 – Vransira në mëngjes, e gjatë ditës intervale me diell.  Në mëngjes viseve të ulëta mundësi për mjegull.  Në mbrëmje kthjellime.

31.12 – Vransira kalimtare në mëngjes.  Gjatë ditës e në mbrëmje kthjellime.  Përgjatë ultësirave në mëngjes kushte për mjegull, e vende-vende mbetet edhe gjatë ditës.

1.01.2022 – Më butë, kryesisht me diell.  Në vise të ulëta në mëngjes mjegull.

2.01 – Kryesisht me vransira në mëngjes, e pasdite dhe në mbrëmje priten kthjellime.

3.01 – Në mëngjes ngrica, e ultësirave kushte për mjegull.  Ditën kryesisht me diell e më butë.

Temperaturat me tendencë të rritjes mbi vlera mesatare, megjithëse minimalet zbresin edhe në -1 e -2C, ndërsa maksimalet rriten edhe deri në 10C e 13C.  Në pjesë ku mjegulla mund të mbetet më gjatë temperaturat mund të jenë mëtë ulëta.

Të enjten frynë erë mesatare nga veriu 7-12m/s, e më pas e lehtë dhe mesatare drejtimesh të ndryshme 1-6m/s.

Shtypja atmosferike do të luhatet përreth vlerave normale, me tendencë të rritjes nga dita e premte.

(Kosova Sot Online)