A do të jetë viti 2022 fundi i pandemisë? Bill Gates flet për ndikimin e variantit të ri Omicron, vaksinimin, teoritë konspirative dhe fundin e pandemisë

  • G.G /
  • 13 January 2022 - 11:10
A do të jetë viti 2022 fundi i pandemisë? Bill Gates flet për ndikimin e variantit të ri Omicron, vaksinimin, teoritë konspirative dhe fundin e pandemisë

Themeluesi i “Microsoft”, Bill Gates, iu përgjigj një sërë pyetjesh në lidhje me koronavirusin në Twitter këtë të martë. Përgjigjet tregojnë një vit 2022 pak më të lehtë për një botë që sipas tij është lodhur duke luftuar me variante të reja apo rritje të rasteve. Devi Sridhar, drejtoresha e Qeverisjes Globale të Shëndetit dhe profesoreshë në Shkollën Mjekësore të Universitetit të Edinburgut në Skoci, ftoi përdoruesit e rrjetit social Twitter të shkruanin pyetjet e tyre për Gates.

Bill Gates nuk është shkencëtar apo mjek kështu që në temën e shpërndarë në Twitter specifikohet që ai po jep thjesht mendimet e tij. Por kjo është një temë që ai e njeh mirë. Si bashkëthemelues i Fondacionit Bill & Melinda Gates, ai ka shpenzuar miliarda për të sjellë vaksina në botën në zhvillim, shumë përpara pandemisë së koronavirusit.

Kur do të përfundojë pandemia?

“Si dhe kur do të përfundojë pandemia? A tregon omicron se ne mund ‘të jetojmë me COVID’? Apo variante të tjera të rrezikshme janë afër në 2022?”, pyeti njëra nga ndjekëset.

Image

Gates në përgjigjen e tij, vuri në dukje efektet që ka varianti omicron, veçanërisht tek të pavaksinuarit.

“Sistemet shëndetësore të valës Omicron do të sfidohen. Shumica e rasteve të rënda do të jenë njerëz të pavaksinuar. Por ka shpresë. Sapo Omicron kalon nëpër një vend, atëherë pjesa tjetër e vitit duhet të ketë shumë më pak raste në mënyrë që COVID të mund të trajtohet më shumë si gripi sezonal,” tha Gates.

A ka një variant tjetër më të keq pas omicron?

“A ka një variant më të keq pas Omicron? Dhe a ka ndonjë variant edhe më ngjitës që fshihet diku pas omicron?”, pyet dikush tjetër.

Image

Bill Gates theksoi faktin se kjo pandemi na ka befasuar vërtet shumë ndërsa shton se varianti i ri mund të krijojë imunitet.

“Nuk ka të ngjarë të ketë një variant më transmetues, por ne jemi befasuar shumë gjatë kësaj pandemie. Omicron do të krijojë shumë imunitet të paktën për vitin e ardhshëm. (Trevor Bedford, një shkencëtar në Qendrën Kërkimore të Kancerit Fred Hutchinson në Seattle) gjurmon vërtet mirë gjenetikën. Mund të na duhet të bëjmë vaksina vjetore për COVID për ca kohë.”

Origjina e COVID-19

“Dhe nga erdhi virusi COVID-19? Kjo është një temë shumë e debatuar. Një studim i Organizatës Botërore të Shëndetësisë i vitit 2021 nuk ofron përgjigje përfundimtare, megjithëse përsërit se një rrjedhje nga një laborator kinez është “jashtëzakonisht e pamundur” dhe se virusi ka shumë të ngjarë të kalojë nga kafshët te njerëzit.”, është një tjetër pyetje.

Image

“Të dhënat janë mjaft të forta se ato kanë ardhur nga një specie tjetër, e cila është e vërtetë për shumicën e pandemive. Njerëzit do të vazhdojnë të spekulojnë për këtë dhe ne duhet të sigurohemi që laboratorët të jenë të kujdesshëm. Do të ketë shpërthime të ardhshme nga specie të tjera, kështu që ne duhet të investojmë për të qenë gati.”, shkruan Bill Gates.

Teoritë konspirative

Gates gjithashtu u pyet për teoritë e konspiracionit dhe dezinformimin në lidhje me pandeminë. Ai ka qenë në zemër të shumë thashethemeve të rreme për koronavirusin. Ai tha se grupe të tilla si Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë nevojë për më shumë burime për të kapërcyer pandemitë dhe për të përhapur informacionin e saktë, dhe se mediat sociale mbeten prapa për sa i përket publikimit të së vërtetës. Dhe ai shprehu hutim për një nga teoritë më të çuditshme të konspiracionit.

 

“Njerëz si ju, unë dhe Tony Fauci kemi qenë subjekt i shumë keqinformimeve. Unë nuk e prisja këtë. Disa prej tyre tregonin si të vendosja patate të skuqura në krah dhe kjo nuk ka kuptim për mua — pse do të doja ta bëja këtë?”

Përfundimi i pandemisë

Gates tha gjithashtu se zbulimi më i madh shkencor që do të ndihmonte në përfundimin e pandemisë do të ishin vaksinat më të mira dhe më të gjata.

“Vaksinat që kemi parandalojnë shumë mirë sëmundjet e rënda dhe vdekjen, por atyre u mungojnë dy gjëra kryesore. Së pari ata ende lejojnë infeksionet (“përparim”) dhe kohëzgjatja duket të jetë e kufizuar. Ne kemi nevojë për vaksina që parandalojnë ri-infeksionin dhe që kanë shumë vite kohëzgjatje.”

Në dhjetor, Gates tha se viti 2021 ishte viti më i vështirë i jetës së tij dhe vuri në dukje se ai anuloi planet e tij të pushimeve pasi miqtë e ngushtë u infektuan me COVID-19. Por edhe atëherë, ai ishte optimist se vala e omicron mund të sillte fundin e pandemisë.

“Unë ende besoj se nëse marrim hapat e duhur, pandemia mund të përfundojë në vitin 2022,” tha Gates asokohe.

(Kosova Sot Online)