Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID, rritet edhe numri i pacientëve të shtrirë në QKUK e spitale

  • E.K /
  • 20 janar 2022 - 12:20
Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID, rritet edhe numri i pacientëve të shtrirë në QKUK e spitale

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se sot në klinikat COVID dhe spitalet rajonale në trajtim mjekësor nga COVID-19 janë 100 pacientë.

Sipas SHSKUK’së, prej tyre, 70 janë të konfirmuar me COVID-19 dhe 30 të tjerë post- COVID-19.

Me oksigjeno-terapi janë 49 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive janë 2 pacientë me maskë oksigjeni.

Raporti, sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme:

Klinika Infektive, 28 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 27 pacientë post-covid

Mjekimi Intensiv i Klinikës Infektive, 3 pacientë me maskë oksigjeni

Klinika e Pediatrisë, 5 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 7 pacientë

Spitali i Prizrenit, 4 pacientë

Spitali i Pejës, 6 pacientë

Spitali i Gjakovës, 9 pacientë

Spitalit Mitrovicës, 8 pacientë

Spitali i Ferizajt, 3 pacientë

(Kosova Sot Online)