Mbrojtja e Gucatit dhe Haradinajt nuk është gati të përfundojë çështjen

  • E.K /
  • 28 January 2022 - 12:41
Mbrojtja e Gucatit dhe Haradinajt nuk është gati të përfundojë çështjen

Mbrojtja e Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinaj nuk është gati për të mbyllur çështjen me përfundimin e dëgjimit të dëshmitarit të fundit, kanë bërë të ditur avokatët e dy të akuzuarve që po mbahen në paraburgim në Hagë.

Mbrojtja e Gucatit, Jonathan Elystan Rees ka thënë se do të dorëzojnë gjatë ditës mocion lidhur me procesin e nxjerrjes së materialeve.

Gjatë seancës në Hagë, ai ka thënë se nuk janë në gjendje të parashikojnë sot nëse çështja e mbrojtjes do të mund të mbyllet me përfundimin e dëgjimit të dëshmitarit të fundit.

Ndërsa kryetari i turpit gjykues, Charles Smith ka thënë se këtë do të mund ta bëjnë të hënën kur do të mbahet konferenca mbi ecurinë e çështjen.

Hysni Gucati e Nasim Haradinaj u arrestuan më 25 shtator 2020 prej kur edhe po qëndrojnë në paraburgim në Hagë.

Rrjedhja e disa dokumenteve nga Specialja, të cilat nga një person ende i panjohur janë dërguar në zyrat e OVL-UÇK, dhe bërja publike e kësaj ngjarje nga krerët e organizatës, është arsyeja pse po gjykohen Hysni Gucati e Nasim Haradinaj.

Mbi ta rëndojnë akuzat për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, konkretisht për pengim të personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, për frikësim të dëshmitarëve, për hakmarrje dhe për shkelje të fshehtësisë së procedurës.

(Kosova Sot Online)