Flamujt turk u larguan nga shtyllat në Prizren, reagon Totaj

  • E.K /
  • 19 February 2022 - 15:05
Flamujt turk u larguan nga shtyllat në Prizren, reagon Totaj

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka reaguar pasi janë arrestuar pesë persona për largimin e flamujve turk nga shtyllat elektrike, ku i kanë vendosur për nder të përvjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Totaj ka dënuar aktin e largimit të flamujve turk nga shtyllat.

“Unë si kryetar i Komunës së Prizrenit, në emër të institucioneve komunale, dënojmë aktin e largimit të flamujve turk nga shtyllat, ku i kemi vendosur ne, për nder të 14 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës”, ka shkruar Totaj.

“Shteti mik Turqia, ka qenë dhe mbetet një ndër shtetet më mbështetëse të vendit tonë. Komuniteti turk poashtu jeton në qytetin tonë në harmoni të plotë me gjithë komunitetet e tjera, diversiteti është vlerë e veçantë në qytetin e Prizrenit”.

“Akte të tilla dëmtojnë jetesën e përbashkët dhe marrëdhëniet e mira që kemi me komunitetin turk dhe shtetin e Turqisë. Përshëndesim organet e rendit për reagimin e shpejtë ndaj kësaj dukurie të papranueshme për qytetin tone”.

(Kosova Sot Online)